9. évfolyam
De Morgan-azonosság három halmazra 2
Szükséges előismeret
Halmazok, halmazműveletek.
Módszertani célkitűzés
A De Morgan-azonosság szemléltetése.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Könnyű, nem igényel külön készülést.
Felhasználói leírás
Igaz-e, hogy () = ?
Hasonlítsd össze a felső részen látható műveletsorokat, és döntsd el, ugyanazt a halmazt adják-e eredményül vagy sem! Jelenítsd meg színezéssel a megadott műveleteket!
Tanácsok az interaktív alkalmazás használatához
A különböző részhalmazokra kattintva kiszínezhető az egyes műveletsoroknak megfelelő terület. Ezután a „Kész” feliratú gomb hatására megjelennek az = és ≠ gombok, melyeken bejelölhető, hogy mely műveletsorok eredményezik ugyanazt a halmazt. Végül az Ellenőrzés gombbal ( ) ellenőrizhető a megoldás. Helyes színezés esetén az ábrák alatt zöld pipák jelennek meg, valamint az egyenlő gomb mellett is. Az Újra gomb ( ) hatására minden színezés és válasz törlődik, s elölről kezdhető a munka.
Feladatok
- Először csak a bal oldali ábrát nézd: színezd be az () műveletnek megfelelő területet, azaz mindent, ami az (A B C) halmazon kívül van!
- Térj át a jobb oldali ábrára: itt az halmazt kell beszínezned!
- Kattints a „Kész” feliratú gombon! Hasonlítsd össze a kapott ábrákat, majd a megjelenő egyenlő/nem egyenlő relációk közül válaszd ki a megfelelőt!
- Ha mindennel elkészültél, kattints az Ellenőrzés gombra ( ), és nézd meg, jól dolgoztál-e!
Ha jól dolgozott a felhasználó, mindkét ábrán ugyanazt látja, hiszen ez a De Morgan-azonosságok egyike. Helyes színezés esetén mindkettő alatt látható egy-egy zöld pipa, valamint az egyenlő gomb mellett is.