9. évfolyam
A háromszög körülírt köre
Szükséges előismeret
Szakaszfelező merőleges tulajdonsága.
Módszertani célkitűzés
Adott egy háromszög, melynek felvehető két oldalfelező merőlegese. Megjeleníthető továbbá az oldalfelező merőlegesek pontjainak a csúcsoktól vett távolsága.
Cél annak megmutatása, hogy:
-
- a két oldalfelező merőleges metszéspontja egyenlő távolságra van a háromszög mindhárom csúcsától.
- a háromszög oldalfelező merőlegesei egy pontban metszik egymást.
- ez a metszéspont a háromszög körülírt körének középpontja.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Közepes.
Felhasználói leírás
A rajzlapon az ABC háromszöget láthatod, melyet a C csúcs segítségével hegyes-, derék- vagy tompaszögűre is beállíthatsz. Rögzítsd ezután a C csúcsot, és figyeld meg az oldalfelező merőlegesek elhelyezkedését!
Tanácsok az interaktív alkalmazás használatához
A jelölőnégyzetekbe kattintva rögzíthetjük a C pontot, majd megjeleníthetjük a távolságokat. Az oldalfelező merőlegeseket nem kell megszerkesztenünk, a megfelelő oldalra kattintással megjelennek.
A kör megrajzolásához az alkalmazás Kör eszközét kell használnunk, majd ha ez aktív, akkor az O és azután az A (vagy B vagy C pontra) kattintanunk.
Ne felejtsünk visszakattintani ezután a Mozgatás eszközre, mert csak ekkor használhatjuk tovább a többi ikont is.
Az Újra gomb kiválasztásakor és a C pontmozgatásakor is mindig a Mozgatás eszköznek kell aktívnak lennie, úgy ahogy kezdetben is.
Feladatok
- Kattints az AB oldalra! Mit mondhatsz a megjelenő fc oldalfelező merőleges pontjairól?
Egyenlő távolságra vannak az A és B csúcsoktól.
- A jelölőnégyzetbe kattintva megjelenítheted a távolságokat. Ellenőrizd az állításodat a mozgatható lila pont segítségével!
- Kattints most a BC oldalra! Mit mondhatsz a megjelenő fa oldalfelező merőleges pontjairól?
Egyenlő távolságra vannak a B és C csúcsoktól.
- Ezt is ellenőrizheted a távolságok megjelenítése után a mozgatható pont segítségével.
- Mit mondhatsz a két oldalfelező metszéspontjáról? Húzd ide a mozgatható pontokat!
Mivel O rajta van az AB oldal felezőmerőlegesén, ezért OA=OB. Ugyanígy OB=OC, hiszen O illeszkedik a BC oldalfelező merőlegesére is. A két állításból együttesen következik, hogy OA=OB=OC. Tehát az O pont mindhárom csúcstól egyenlő távolságra van.
- Rajzold meg az alkalmazás szerkesztő eszközét használva az O középpontú A csúcson áthaladó kört! (Kattints a Kör eszközre, majd az O és A pontokra!) Mit tapasztalsz?
A kör áthalad a háromszög B és C csúcsán is, ez a kör a háromszög körülírt köre.
- Mire számítasz a harmadik oldalfelező merőleges felvételekor?
A harmadik oldalfelező merőleges is áthalad az O ponton, hiszen az AC szakaszfelező merőlegesén rajta van minden olyan pont, mely az A és C csúcsoktól egyenlő távolságra van.
- Foglald össze a tapasztalataidat!
A háromszög három oldalfelező merőlegese egy pontban metszi egymást, ez a pont a háromszög körülírt körének középpontja.
- Válassz új kiindulási helyzetet az Újra gomb segítségével! Mozgasd a C pontot! Figyeld meg, hogyan függ az O pont elhelyezkedése a háromszög alakjától!
Hegyesszögű háromszögnél a háromszögön belül, tompaszögűnél a háromszögön kívül helyezkedik el, derékszögű háromszögnél pedig az átfogó felezőpontjára esik a háromszög körülírt körének középpontja.