9. évfolyam
A boxplot diagram készítése oszlopdiagramból
Szükséges előismeret
Boxplot-diagram, oszlopdiagram. Kvartilis-eloszlás.
Módszertani célkitűzés
Boxplot-diagram készítése oszlopdiagrammal megadott adatok esetén. Az úgynevezett kvartilis-eloszlás (minimum, alsó kvartilis, medián, felső kvartilis, maximum) meghatározása boxplot diagram segítségével.
Módszertani megjegyzések, tanári szerep
Az adatsokaság átlagából még nem lehet következtetni az adatok eloszlására, két adatsokaságot általában nem lehet összehasonlítani csupán az átlagaik alapján.
A boxplot (sodrófa- vagy dobozdiagram) ábra alkalmas az adatsokaság terjedelmének szemléltetésére, továbbá annak szemléltetésére, hogy az adatok mennyire szimmetrikusan helyezkednek el a legnagyobb és a legkisebb adat között. A doboz helyzete arról is tájékoztat, hogy az adatok mennyire szimmetrikusan helyezkednek el az átlag körül.
Ha a doboz (box) az ábra bal oldalán helyezkedik el, akkor jellemzőbbek a kisebb értékek. Ha emellett a dobozban a medián is a bal oldalon helyezkedik el, akkor még inkább jellemzőbbek a kisebb értékek.
Ha a doboz (box) az ábra jobb oldalán helyezkedik el, akkor jellemzőbbek a nagyobb értékek. Ha emellett a dobozban a medián is jobb oldalon helyezkedik el, akkor még inkább jellemzőbbek a nagyobb értékek.
Érdemes lehet elmondani a tanulóknak, hogy a segédanyag használható akár 1-2-3 lábméret „áttekintésére” is, de a statisztikai mutatókat értelmetlen kevés adat esetében arra használni, hogy „jellemezzük velük az adatsokaságot”. A statisztikai mutatók jelentésének megértéséhez, gyakorláshoz szükségesek lehetnek a kevés adattal végzett számítások, de a hétköznapok során kevés adat esetében sohasem a statisztikai mutatókat, hanem magukat az adatokat szoktuk használni az „áttekintéshez”. A statisztikai mutatók használata „sok adat” esetében válik hasznossá, értelmessé.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Közepes.
Felhasználói leírás
Adj meg további lábméreteket vagy törölj adatokat és a boxplot diagramon állítsd be a következő mutatókat: minimum; alsó kvartilis; medián; felső kvartilis; maximum
Tanácsok az interaktív alkalmazás használatához
A csúszka „Adatbevitel” állása esetén:
Hozzáadhatunk új adatot. Törölhetünk adatot vagy törölhetjük az összes adatot.
Az adatok oszlopdiagramban jelennek meg.
A csúszka „Megoldás” állása esetén: A boxplot diagramon be kell állítani a következő mutatókat: minimum, alsó kvartilis, medián, felső kvartrilis, maximum. Az „Ellenőrzés” gomb (sárga pipa) megnyomásával ellenőrizhető a mutatók helyessége.
Az adatok száma az oszlopdiagram felett mindig látható.