9. évfolyam
Számrendszerek 2.
Szükséges előismeret
Hatványozás, helyi érték.
Módszertani célkitűzés
Számok különböző alapú számrendszerben történő szemléltetése.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Könnyű, nem igényel külön készülést.
Felhasználói leírás
Mit jelent a számok helyi értékes felírása? Hogyan változik egy szám alakja különböző alapú számrendszerekben? Ennek az alkalmazásnak a segítségével mindezt megértheted. Az 1 és 30 közötti számokat tudod megjeleníteni különböző alapú számrendszerekben (az alapszám legalább 2, legfeljebb 10 lehet). Ha akarod, akár egyszerre is vizsgálhatod, hogyan változik az egyes számrendszerekben a számok alakja.
Tanácsok az interaktív alkalmazás használatához
A fenti csúszkán beállítható, hogy melyik számot akarjuk különböző alapú számrendszerekben megjeleníteni. Az oszlopok alatt látható jelölőnégyzetek bepipálásával választhatjuk ki azt, hogy a csúszkán beállított számot melyik számrendszerben szeretnénk ábrázoltatni. Az alapszám 2 és 10 között lehet.
Feladatok
- Válaszd ki például a 4-es számrendszert! 1-től 3-ig nem látunk különbséget a 10-es számrendszerhez képest. A 4 viszont már „10”-ként jelenik meg, hiszen a 4-es számrendszerben ez az alak jeleníti meg a 4-et.
- Most növeld tovább a megjelenített számot és figyeld, hogy mi történik! 15 után megint van egy érdekes váltás, a 16 „100”-ként jelenik meg, hiszen a 16 = 42.
a. Milyen számnak felel meg más számrendszerekben az „10” (olvasd: egy-nulla)? b. Milyen számnak felel meg más számrendszerben az „100” (egy-nulla-nulla)? Ha 30-ig választhatunk a számok közül, akkor mely számrendszerekben tudjuk csak megjeleníteni az alkalmazással az „100”-t? Írassuk fel 2-től 10-ig az összes számrendszerben az „10”-t, az „100”-t és az „1000”-t.
- Próbáld ki azt is, hogy egy adott számot több különböző alappal jelenítesz meg a képernyőn! Hasonlítsd össze ugyanannak a számnak a különböző számrendszerbeli alakjait! Milyen különbségeket figyelsz meg különböző számrendszerekben megjelenítve az adott számot?
A számrendszer alapszámának növelésével együtt növekszik a felhasználható számjegyek száma. Adott számrendszerben a különböző számjegyek száma megegyezik a számrendszer alapszámával. Mivel a számjegyek között a 0 is szerepel, a legnagyobb számjegy mindig eggyel kisebb, mint az alapszám. Ezzel szemben a számrendszer alapszámának növelésével változatlan marad, vagy csökken a szám felírásához szükséges helyi értékek száma.