9. évfolyam
Számrendszerek 1.
Szükséges előismeret
Hatványozás, helyi érték.
Módszertani célkitűzés
Különböző alapú számrendszerek szemléltetése.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Könnyű, nem igényel külön készülést.
Felhasználói leírás
Mit jelent számok helyi értékes felírása? Hogyan változik egy szám alakja különböző alapú számrendszerekben? Ennek az alkalmazásnak a segítségével mindezt megértheted. Az 1 és 30 közötti számokat tudod megjeleníteni különböző alapú (2 és 10 közötti) számrendszerekben.
Tanácsok az interaktív alkalmazás használatához
Az alkalmazásban két csúszkán állíthatjuk be az átváltani kívánt számot és a számrendszert. A bal oldali csúszkán az állítható be, hogy melyik számot váltsa át a program más számrendszerbe. A szám 1 és 30 közötti lehet. A jobb oldali csúszkán az állítható be, milyen számrendszerben jelenítse meg a számot az alkalmazás. A számrendszer alapja 2 és 10 közötti lehet. Az összeg alak bejelölésével az alkalmazás kiírja az adott számrendszerbeli helyi értékes alakját a számnak.
Feladatok
- Érdemes először kiválasztani egy alapot (legyen ez például a 4) és a bal oldali csúszkával folyamatosan változtatni a megjelenítésre kerülő számot 1-től 30-ig. Figyeld meg, mi történik, amikor 4-gyel osztható számhoz érsz! Hogyan változik a szám 4-es számrendszerbeli alakja ilyenkor?
Más alap esetén az adott alappal osztható számokat kell figyelni, erre szóban hívjuk fel a figyelmet.
- Érdemes ezután egy adott szám különböző számrendszerbeli alakjait megnézni. Figyeld meg, hogyan változik a szám alakja, ha csökkented a számrendszer alapját!
A tízes számrendszerbeli alakból kiindulva, a csökkenő alapoknál jól meg lehet mutatni, hogyan lesznek egyre kisebbek a csoportosított egységek, és ez miként jelenik meg a szám más számrendszerbeli felírásában.