9. évfolyam
Oszlopdiagram - manipuláció 2.
Szükséges előismeret
Oszlopdiagram ismerete, diagramok készítése, leolvasása.
Módszertani célkitűzés
A vizualitás óvatosabb kritikai használata. Az oszlopok sorrendjének szerepe (térbeliség).
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Könnyű, nem igényel külön készülést.
Felhasználói leírás
Az oszlopok sorrendje, magassága és a perspektíva beállításával vizsgáld meg, hogy az oszlopok valódi magasságának viszonya a térhatású ábrán hogyan érzékelhető!
Tanácsok az interaktív alkalmazás használatához
Az oszlopok magassága állítható az oszlop tetején lévő vastag szakasszal. Az oszlopok sorrendje változtatható: ha rákattintasz egy oszlopra, akkor az oszlop alatti fekete háromszögekkel elmozgatható a kiválasztott oszlop. A térhatású diagram nézőpontja változtatható a négyzetek elhelyezkedésének módosításával.
Feladatok
- A perspektíva megváltoztatásával vizsgáld meg, hogy az azonos magasságú oszlopok a térhatású ábrán is azonos magasságúak-e!
Ha például egyáltalán nincs perspektíva, akkor az ugyanolyan magas első és utolsó oszlop közül majdhogynem a hátsó látszik nagyobbnak (amennyiben a négyzetek alapjai nem esnek egy egyenesre), míg ha van, akkor a hátrébb lévő kisebbnek látszik, főleg ha az oszlopok viszonylag magasak.
- Perspektíva esetén a távolság és az eltolás megváltoztatásával vizsgáld meg, hogyan változik az oszlopok magasságának hatása a térhatású diagramon!
A perspektíva miatt minél hátrébb van, annál kisebbnek tűnik. A nagyobb távolság és az eltolás ezt még jobban megerősíti.