10. évfolyam
Szakaszonként értelmezett lineáris függvény
Szükséges előismeret
Függvény fogalma (egyértelmű hozzárendelés fogalma).
Módszertani célkitűzés
Legfeljebb három szakaszból álló, úgynevezett szakaszonként lineáris függvény ábrázolása és jellemzése. Az esetlegesen nem folytonos értelmezési tartomány, illetve a nem folytonos függvény fogalmának szemléletes bemutatása.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Könnyű, nem igényel külön készülést.
Módszertani megjegyzés, tanári szerep
A tananyagegység célja egy szakaszonként értelmezett függvény ábrázolása, és elemzése.
Ez a tananyag egység kifejezetten akkor hasznos, ha minden gyerek maga kísérletezhet a GeoGebrával.
Ha nincs lehetősége a diákoknak egyéni számítógépes munkára, de van interaktív tábla az osztályteremben, akkor igyekezzünk az elemzéseket minél több gyerek bevonásával elvégezni. Használjuk az eszközhiányt arra, hogy beszéltessük a gyerekeket a „matematika nyelvén”. Ha befejezte a diák az elemzését, beszéljük meg, ha valahol hibás volt a gondolatmenete, de ne fedjük fel a jó megoldást!
Hagyjuk, hogy akár ő, akár egy másik gyermek újra próbálkozzon.
Ha már több hasonló függvényt ábrázoltunk és jellemeztünk, akkor foglaljuk össze – mind egyéni munka esetén, mind frontális óratartás esetén –, hogy miben különbözhet egy szakaszonként értelmezett függvény az eddig megismert elemi függvényektől.
Felhasználói leírás
Add meg a [-20; 20] intervallumon, vagy annak tetszőleges részintervallumain a hozzárendelési szabályaidat. Az ábrázolása után, döntsd el, függvényt ad-e meg a hozzárendelésed! Ha függvényt ad meg a hozzárendelésed, akkor végezd el az elemzést! Lineáris függvényt kaptál? Válaszodat indokold!
Tanácsok az interaktív alkalmazás használatához
Döntsd el, hogy 2 vagy 3 szakaszból álljon a függvényed.
Az értelmezési tartományok meghatározásakor ügyelj a nyílt, zárt, félig nyílt formákra! Kattints a megfelelő jelölőnégyzetbe, ha zárttá szeretnéd tenni az intervallum aktuális végét. Ügyelj rá, hogy a hozzárendeléseid függvények legyenek, azaz egyetlen pontban se akarj két különböző értéket definiálni!
Ha ez megvan, állítsd be a megfelelő paramétereket.
A kiválasztások után ne felejts el – minden esetben –entert ütni!
Feladatok
- Mi (legyen) a hozzárendelés értelmezési tartománya?
a) Függvényt kaptál?
b) Egyetlen intervallum lett a részintervallumok uniója?Megoldás: a) Ha az egymást követő intervallumoknak van közös eleme, akkor a hozzárendelés nem függvény. - Mi a függvény értékkészlete?
- Van-e zérushelye a függvénynek?
a). Ha van, akkor mennyi van, és mi az/melyek azok? - Van-e szélsőértéke a függvénynek?
a) Ha van, akkor milyen? (lokális, globális, minimum, maximum)
b) Hol van, és mennyi az értéke? - Milyen monotonitási karakterrel/ karakterekkel rendelkezik a függvény, és milyen halmazon?
- Milyen a paritása? (Páros, páratlan vagy egyik sem?)
- Rendelkezik-e valamilyen korláttal?
a) Ha igen, milyennel, és mi a lehetséges korlátok közül a legkisebb/legnagyobb? - Ha a függvényed értelmezési tartománya egy intervallum, akkor vizsgáld meg, hogy „összefüggő” lett-e a függvény grafikonja!
a) Ha nem „összefüggő”, akkor mennyire nem az? Egyetlen pontban „lyukad ki”, vagy „ugrások vannak” a szakaszvégeknél”?