10. évfolyam
Paraméteres másodfokú egyenlőtlenség
Szükséges előismeret
Másodfokú egyenlőtlenségek megoldása.
Módszertani célkitűzés
Egy konkrét paraméteres egyenlet megoldása.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Könnyű, nem igényel külön készülést.
Felhasználói leírás
Adjuk meg az m paraméter értékét úgy, hogy az egyenlőtlenség minden valós számra teljesüljön!
Tanácsok az interaktív alkalmazás használatához
A program megjeleníti az eredeti egyenlőtlenség m-től függőalakját, továbbá az m különböző értékeihez tartozó függvényeket, valamint az függvényt, amely a diszkriminánsnak az paramétertől való függését szemlélteti. Ez utóbbi segít abban, hogy meghatározzuk az eredeti feladatra a választ. A grafikonon az x tengelyen a piros és kék részek jelzik, hogy a másodfokú függvény értéke mikor kisebb, illetve nagyobb 0-nál. Azaz a „piros x értékekre” igaz az egyenlőtlenség, a „kékekre” pedig nem igaz.
Feladatok
- Az m paraméter értékét változtató csúszka segítségével keresd meg, hogy mikor lesz minden valós szám megoldása az egyenlőtlenségnek!
- Hogyan lehetséges, hogy egy alakú másodfokú egyenlőtlenség, az x minden lehetséges értékére igaz? Mit jelent ez az másodfokú függvény grafikonjára nézve? A főegyütthatóra milyen feltételnek kell teljesülnie ebben az esetben?
Megoldás: Akkor lehetséges, ha a másodfokú kifejezés az x minden lehetséges értékére nemnegatív. Ilyenkor a függvénygörbe egyetlen pontja sincs az x tengely alatt. A főegyüttható ilyenkor csak pozitív szám lehet.
- Az m paraméter mely értékére lesz a főegyüttható nulla? Ekkor milyen egyenlőtlenséget kapsz? Mi a megoldása ennek az egyenlőtlenségnek? Ez a megoldáshalmaz megfelel-e a feladat kritériumainak?
- Az előző másodfokú egyenlőtlenségből alkotott alakú másodfokú egyenletnek mikor lesz egy megoldása? Mit jelent ez grafikonon ábrázolva?
Megoldás: Egy másodfokú egyenletnek akkor van egy megoldása, ha a diszkriminánsa 0. Ilyenkor a függvénygörbe érinti az x tengelyt.
- Írd fel a feladatban megfogalmazott egyenlet diszkriminánsát, a lehető legegyszerűbb alakban.
- Ha D=0, akkor az alakú másodfokú függvény grafikonja érinti az x tengelyt. Mely m értékekre lesz 0 a diszkrimináns?
- Az előbb kiszámolt gyökök esetén az eredeti másodfokú egyenlőtlenség minden valós számra igaz vagy minden valós számra hamis (a gyököt leszámítva), és ezt a főegyüttható előjele dönti el. Mindkét m érték alapján számold ki a főegyütthatókat, és döntsd el, hogy igaz vagy hamis az adott esetben az eredeti egyenlőtlenség!
- Ha D<0, akkor a másodfokú függvénynek nincs zérushelye, a grafikonja teljes egészében az x tengely alatt vagy felett helyezkedik el. Ezen esetekben szintén a főegyüttható előjele dönti el, hogy minden függvényérték pozitív vagy mindegyik negatív. Mely esetekben negatív a diszkrimináns? Ezen esetek közül mikor negatív, illetve mikor pozitív az egyenlőtlenség főegyütthatója?
- Ha D>0, akkor a függvény grafikonja metszi az x tengelyt, így ezek az m értékek nem felelnek meg. Az m mely értékeire lesz a D>0?
Megoldás: D>0, ha ]–2 ;1 [ \ {–1}.
- Foglald össze a feladat eredményét!
Megoldás:
Ha m<-1, akkor az egyenlőtlenség elsőfokú, ezért nem lehet minden valós szám megoldása. Ha , akkor az egyenlőtlenség másodfokú, ezekkel az esetekkel foglalkozunk az alábbiakban:
- ha m<-2, akkor az egyenlőtlenség minden valós számra hamis (nincs valós megoldása);
- ha m=-2, akkor csak az x=3 a megoldás;
- ha , akkor az egyenlőtlenség a valós számok egy adott intervallumán igaz;
- ha , akkor az egyenlőtlenség minden valós számra igaz.