10. évfolyam
Egyenlet grafikus megoldása – 3. típus
Szükséges előismeret
Grafikus megoldás, másodfokú egyenlet
Módszertani célkitűzés
Másodfokú egyenletek grafikus megoldását szemléltethetjük. Bemutatható, hogy gyakran megkaphatók a gyökök leolvasással, illetve az is, hogy a módszer néha még komoly segítséggel sem ad elég támpontot.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Könnyű, nem igényel külön készülést.
Felhasználói leírás
Másodfokú egyenletet sokan meg tudnak oldani. De vajon elég gyorsan meg tudod oldani? Minden megoldási módszert ismersz? Alkalmazod is őket? Oldd meg a 3-(x+3)2=2x+1 egyenletet! Add meg a megoldásokat a [-5;5] intervallumon!
Kérdések, megjegyzések, feladatok
TOVÁBBHALADÁSI LEHETŐSÉGEK
Négyzetgyökös egyenletek grafikus megoldása
- FELADAT
3-(x+3)2=2x+1; x R+-A paramétereket –5 és 5 között változtathatjuk.
- Lehetőségünk van arra is, hogy csak intervallumon vizsgáljuk a megoldást. Az intervallum határairól eldönthetjük, hogy nyíltak, vagy zártak legyenek. Megváltoztatáshoz elég a zárójelre, vagy az intervallumot jelző szakasz végpontjára kattintani.
- A program rendezi a gyököket, kettős gyök esetén mindkettőt megjeleníti. - FELADAT
-5=2x-3; x R+ - FELADAT
(x+1)2=2x+4; x RA paramétereket -5 és 5 között változtathatjuk. Lehetőségünk van arra is, hogy csak intervallumon vizsgáljuk a megoldást. Az intervallum határairól eldönthetjük, hogy nyíltak, vagy zártak legyenek. Megváltoztatáshoz elég a zárójelre, vagy az intervallumot jelző szakasz végpontjára kattintani. A program rendezi a gyököket, kettős gyök esetén mindkettőt megjeleníti.