9. évfolyam
Kördiagram-manipulációk 3
Szükséges előismeret
Kördiagram ismerete, diagramok készítése, leolvasása.
Módszertani célkitűzés
A vizualitás óvatosabb kritikai használata.
A kördiagram cikkeinek sorrendje milyen vizuális eltérést mutat?
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Könnyű, nem igényel külön készülést.
Felhasználói leírás
Vizsgáld meg a kördiagram alapján, hogy a körcikkek sorrendje milyen nagyságrendi hatást vált ki!
Kérdések, megjegyzések, feladatok
- FELADAT
A jelmagyarázat mellett lévő fekete háromszögek segítségével változtasd meg a körcikkek sorrendjét, és nézd meg, hogy minden esetben ugyanakkorának tűnnek-e az arányok!- Ha más színű cikket szeretnél mozgatni, kattints a színkódjára.
- A jobb oldali ábra változatlan, hogy össze tudd hasonlítani a bal oldalival.
- A körcikkek sorrendjét csak a bal oldali kördiagramon tudod megváltoztatni.
- FELADAT
A jobb oldali ábrán a zöld körcikk (fent) a két legnagyobb körcikk között helyezkedik el. A bal oldali grafikont állítsd be úgy, hogy a zöld körcikk a hat legkisebb körcikk között legyen! (Három az egyik és három a másik oldalán helyezkedjen el!)
Nézd meg a két ábrát! Ugyanakkorának tűnik a zöld körcikk a két nézetben?
A nagy körcikkek között lévő zöld körcikk kisebbnek tűnik, mint a kis körcikkek között elhelyezkedő zöld körcikk. A folyóiratok (vagy akár a pártok a kampányidőszakban) ezt a jelenséget felhasználhatják az olvasók (választópolgárok) vizuális benyomásainak befolyásolására. Az adatok vizuális észlelése, az egyes adatok nagyságának egymáshoz való látszólagos viszonya ilyenkor nem felel meg a valódi arányoknak. Az adatokat tehát nem hamisítják meg, de a felületes olvasót mégis a céljaiknak megfelelően befolyásolni tudják, mert a felületes olvasó megelégszik az adatokról vizuális úton szerzett „első benyomásainak” értékelésével.