1. évfolyam
Mit csinál a gép 2
Szükséges előismeret
Kiegészítés és pótlás a húszas számkörben.
Módszertani célkitűzés
Ezzel a tananyagegységgel gyakorolhatjuk az összefüggések felismerését, a sorozat folytatását, egy alapművelet esetén a húszas számkörben.
Módszertani megjegyzések, tanári szerep
Ez a tananyagegység tanulói aktivitást igényel. Éppen ezért, ha nincs lehetősége a diákoknak egyéni számítógépes munkára, alkalmas házi feladatnak.
Ha mód nyílik rá, hogy minden diák külön számítógépen dolgozzon, akkor hagyjuk őket, hogy a feladatot minél többször elvégezzék. Esetleg versenyt is hirdethetünk. Ennek a győztese az a gyerek lehet, akinek például először sikerül jól megoldania a feladatot, aki adott idő alatt a legtöbb szabályt ismerte fel helyesen, illetve aki a legkevesebb rontással egészítette ki a sorozatot.
Ha nincs lehetősége a diákoknak egyéni számítógépes munkára, de van interaktív tábla az osztályteremben, akkor igyekezzünk a feladatokat minél többször, minél több gyerek bevonásával elvégezni! Használjuk az eszközhiányt arra, hogy beszéltessük a gyerekeket a „matematika nyelvén”! Kérjük meg a diákot, hogy miközben dolgozik, magyarázza is, mit, miért tesz. Ha látjuk, hogy hibázik, ne javítsuk ki! Hagyjuk tévedni! Hagyjuk, hogy akár ő, akár egy másik gyermek javítsa a megoldást. (Azt ne hagyjuk, hogy egyetlen gyerek uralja a feladatot!)
Ha nem haladnak a jó irányba, vezessük őket segítő kérdésekkel!
Az interaktív alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Könnyű, nem igényel külön készülést.
Felhasználói leírás
A gép a zöld számokból pirosat csinál.
Figyeld meg jól az első három oszlopot, és találd ki, milyen szabály szerint!
Ha rájöttél, húzz az üres helyekre számkártyákat. Ezeket a kártya közepén található pontnál tudod megragadni.
A Ellenőrzés gomb () megnyomásával ellenőrizheted, hogy jól dolgoztál-e. Ezt megteheted oszloponként, vagy a feladat befejezése után.
A hibát jelez, ilyenkor javíthatsz. Ha csak egy eredményt javítanál, a rossz kártyát húzd vissza oda, ahonnan elvetted, és tedd a helyére a jót!
Ha mindet javítanod kell, a Haza gombbal () visszateheted az összes kártyát eredeti helyére, és újra kezdheted a feladatot!
Ha az ellenőrzésnél csak zöld pipát () kaptál, és tovább gyakorolnál, nyomd meg az Újra gombot (
)!
Segítő kérdések, jó tanácsok
- Nézd meg az első oszlopot! Milyen számokat látsz? Milyen művelettel tudsz a zöldből a pirosba jutni?
- Nézd meg a második oszlopot! És itt?
- Felismerted a szabályt?
- Ha nem, nézd meg a harmadik oszlopot is! Melyik művelet teszi igazzá mind a három oszlopot?
INFORMÁCIÓ: SEGÍTŐ KÉRDÉSEK ÉS JÓ TANÁCSOK
Vagy az összeg mindig állandó: egy 10 és 20 közé eső, egész szám; vagy a különbség mindig állandó: egy 0 és 10 közé eső, egész szám; vagy egy alapművelet.