7. évfolyam
Zászlószínezés 3.
Módszertani célkitűzés
Kombinatorikai gondolkodás fejlesztése tapasztalati úton; leszámlálás, ha nem ismétlődhetnek az elemek.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Könnyű, nem igényel külön készülést.
Felhasználói leírás
Találj ki olyan módszert, amivel te találod meg leghamarabb az összes zászlószínezési lehetőséget!
Keresd meg az összes színezési lehetőséget! Hányféleképpen lehet kiszínezni a zászlókat? Vajon hogy lehet kiszámolni, hogy hányféle zászló van az egyes esetekben?
Tanácsok az interaktív alkalmazás használatához
A panelen lévő csúszkák segítségével kiválasztható a színezendő zászló, valamint a felhasználható színek száma – először ezt adjuk meg.
Ha kiválasztottuk a színek számát és a zászló mintáját, akkor a színpöttyökre, majd a zászló részeire kattintva ki lehet színezni a zászlót. (Minden színt csak egyszer enged használni.) Ha elkészültünk egy zászlóval, megjelenik a „Következő” feliratú gomb.
Erre kattintva a színezett zászló bekerül a „gyűjteménybe”, és nő az elkészített zászlók száma.
Ha már volt ilyen színű zászló, erre figyelmeztet az alkalmazás. Az alkalmazás azt is jelzi, ha minden lehetséges megoldást megtaláltunk.
Az ecset aktuális színe a színpöttyöktől balra lévő négyzetben látszik.
Ha elölről szeretnénk kezdeni a megoldások keresését, a színpöttyöktől jobbra lévő Újra gombra () kattintva tehetjük ezt meg.
Ha túl sok a zászló és kevés a hely, a közelít-távolít csúszkával állíthatunk a már elkészült zászlók nagyságán és távolságán.
Lehetőség van az összes lehetséges zászló számának megadására anélkül, hogy kiszíneznénk őket: ehhez a „Tippelek” felirattal gombra kell kattintani. Ekkor a beviteli mezőbe írt számot (Enter billentyű leütése után) az Ellenőrző gomb () segítségével ellenőrizhetjük. Helyes eredmény esetén zöld pipa (), helytelen esetén piros X () jelenik meg. A kísérletezés tovább folytatható.
Feladatok
- Milyen sorrendben érdemes felsorolni a lehetőségeket? Például: Először válaszd a 3 szektoros zászlót 3 színnel, és próbáld ki a következőket:
a) Az egyik színnek mindig rögzített helye van és a többi szektor színét változtatod körülötte.
b) Először rögzíted az első szektor színét, majd a másodikét, majd a harmadikét.Megoldás: Hagyjuk, hogy a sejtést a tanulók önállóan fogalmazhassák meg! Lehetséges sorrendek pl. (S-citromsárga, N-narancssárga, B-bíborvörös):
a) SNB, SBN, NSB, BSN, NBS, BNS
b) SNB, SBN, NSB, NBS, BSN, BNS - Hogy lehetne kiszámolni tetszőleges számú szektor és szín esetén, hány zászló lesz, anélkül, hogy kirajzolnánk őket?
Megoldás: Vezessük rá a diákot:
3 szektor, 3 szín: 321 = 6
3 szektor, 4 szín: 432 = 24
3 szektor, 5 szín: 543 = 60
4 szektor, 4 szín: 4321 = 24
4 szektor, 5 szín: 5432 = 120
5 szektor, 5 szín: 54321 = 120 lehetőség. - Ha már próbálgatás nélkül is tudod a megoldást, tippelj!