7. évfolyam
Traktorkerék – legkisebb közös többszörös
Szükséges előismeret
Többszörös, legkisebb közös többszörös, relatív prím.
Módszertani célkitűzés
Gyakorlati példán keresztül vizsgáljuk két szám többszöröseit, legkisebb közös többszörösét.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Közepes.
Felhasználói leírás
Egy traktor első és hátsó kerekének átmérője eltérő. A kerekeket megjelöljük. Azt vizsgáljuk, hogy különböző átmérők esetén, hány teljes fordulat után kerül mindkét keréken az eredeti helyre a jelölés.
Állítsd be a csúszkákkal a két kerék átmérőjét! A különböző beállítások esetén határozd meg, hogy hány teljes fordulatot tesz meg egy-egy kerék, mire mindkét kerék jelölése az eredeti helyzetbe kerül!
Feladatok
- Állítsd az első kerék átmérőjét 5 dm-re, a hátsó kerékét 10 dm-re. Hány teljes fordulatot tesznek meg a kerekek, amikor mindkét kerék sárga jelzése az eredeti helyzetébe kerül? Játszd le az animációt!
Megoldás: Mivel a hátsó kerék átmérője kétszerese az elsőének, ezért az első kerék kétszer annyit fog fordulni, mint a hátsó. Tehát a nagy kerék egy teljes fordulatához a kis kerék két teljes fordulata tartozik.
- Állítsd az első kerék átmérőjét 8 dm-re, a hátsó kerékét 10 dm-re. Hány teljes fordulatot tesznek meg a kerekek, amíg mindkét kerék sárga jelzése ismét az eredeti helyzetébe kerül?
Megoldás: A kis kerék átmérője a nagy kerék átmérőjének a -része, ezért a nagy kerék 4, a kicsi 5 teljes fordulat után tér vissza először az eredeti helyzetébe. Másképp gondolkodva, ha megszorozzuk a kerék átmérőjét a fordulatok számával, akkor a két kerék esetén ugyanazt az értéket kapjuk. . A kapott érték a két szám (átmérő) legkisebb közös többszöröse, vagyis az a legkisebb pozitív egész szám, ami a 8-nak is és a 10-nek is többszöröse. [8; 10] = 40)
- Állítsd az első kerék átmérőjét 7 dm-re, a hátsó kerékét 12 dm-re. Hány teljes fordulatot tesznek meg a kerekek, amíg mindkét kerék sárga jelzése ismét az eredeti helyzetébe kerül?
Megoldás: Az előző feladat gondolatmenete alapján a 7 és a 12 legkisebb közös többszörösét keressük. Mivel a 7 és a 12 relatív prímek, azaz a legnagyobb közös osztójuk az 1, ezért [7; 12] = = 84. A nagy kerék 7, a kicsi 12 fordulatot tesz meg.
- Állíts be különböző kerékátmérőket, és állapítsd meg a fordulatok számát, valamint a két kerékátmérő legkisebb közös többszörösét!