7. évfolyam
Szitaformula 1.- kísérletezés
Módszertani célkitűzés
A szitaformula szemléltetése, teljesülésének indoklása.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Közepes.
Felhasználói leírás
Változtasd meg az egyik beviteli mezőben a számot és figyeld meg, hogy az A, B, A ⋂ B, A ⋃ B halmazok közül melyiknek változik meg az elemszáma! Vajon miért teljesül mindig a logikai szitaformula?
Tanácsok az interaktív alkalmazás használatához
Újra gombbal () elölről kezdhető a találgatás.
Feladatok
-
Kísérletezz! Írj a beviteli mezőkbe olyan számokat, hogy
a) az A halmaz elemszáma 12 legyen!
b) a B halmaz elemszáma 20 legyen!
c) az A ⋂ B halmaz elemszáma 32 legyen!
d) az A ⋃ B halmaz elemszáma 32 legyen! -
Írj a beviteli mezőkbe olyan számokat, hogy
a) az A elemszáma 12, a B elemszáma 20, az A ⋂ B elemszáma pedig 5 legyen!
b) az A elemszáma 12, a B elemszáma 20, az A ⋃ B elemszáma pedig 25 legyen!
c) az A ⋃ B elemszáma 32, az A ⋂ B elemszáma pedig 10 legyen!
Több megoldást is találtál? -
Írj a beviteli mezőkbe olyan számokat, hogy
a) az A elemszáma 10, a B elemszáma 8, az A ⋂ B elemszáma pedig 9 legyen!
b) az A elemszáma 10, a B elemszáma 8, az A ⋃ B elemszáma pedig 9 legyen!
c) az A ⋃ B elemszáma 28, az A ⋂ B elemszáma pedig 30 legyen!
Hány megoldást találtál? Mi lehet ennek az oka?Megoldás: Ezeknek a feladatoknak nincs megoldásuk, hiszen a metszet elemszáma nem lehet nagyobb se az A, se a B halmaz elemszámánál, illetve egyik részhalmaz elemszáma sem lehet nagyobb az unióénál. - Az alábbi feladatokat is próbáld meg az ábra kitöltésével és az alatta látható összefüggéssel megoldani!
a) Egy osztály 32 tanulója közül 9-en felvételiztek matematikából, 8-an biológiából, 6 tanuló matematikából és biológiából is. Hányan felvételiztek a két tárgy valamelyikéből, és hányan nem felvételiztek egyik említett tárgyból sem?Megoldás: Csak matematikából: 9 – 6 = 3. Csak biológiából: 8 – 6 = 2. Matematikából és/vagy biológiából: 3 + 2 + 6 = 11. Egyikből sem: 32 – 11 = 21. 11-en felvételiztek a két tárgy valamelyikéből és 21-en nem felvételiztek egyik említett tárgyból sem. - A balatoni tábor egyik napján 22-en fagylaltoztak. A kis fagyizóban csak csokoládé és citrom ízesítésű fagylalt közül lehetett választani. A gyerekek egy- vagy kétgombócos fagyit vettek, de senki sem vett két gombóc csokit vagy két gombóc citromot. A 22 tanuló összesen 18 gombóc csokoládét és 16 gombóc citromot vásárolt. Hányan vettek két gombócos fagyit, hányan csak csokit és hányan csak citromot?
Megoldás: A cukrászdában összesen 18 + 16 = 34 gombócot szolgáltak ki. Ez 34 − 22 = 12-vel több a gyerekek számánál. Ebből következik, hogy 12-en vettek kétgombócos fagylaltot, azaz a két halmaz metszetébe 12-t írunk. Az egygombócos, csak csokoládét fogyasztók száma: 18 − 12 = 6, az egygombócos csak citromfagyisok száma pedig 16 − 12 = 4.
- Egy matematikaversenyen két feladatot tűztek ki. Az első feladatot az indulók 70%-a, a másodikat pedig az indulók 60%-a oldotta meg. Minden induló megoldott legalább egy feladatot, és kilencen mindkét feladatot megoldották. Hányan indultak a versenyen, és hányan oldották meg az egyes feladatokat?
Megoldás: 60% + 70% = 130%, azaz 30% oldotta meg mindkét feladatot. Ha 9 fő a résztvevők 30%-a, akkor összesen 30-an indultak a versenyen. Ebből következik, hogy 21-en oldották meg az első feladatot (12-en csak azt) és 18-an a második feladatot (9-en csak azt).
- Meg tudod indokolni, hogy miért lesz minden esetben igaz a halmazábra alatt látható összefüggés, az úgynevezett logikai szitaformula?
Megoldás: Ahhoz, hogy megkapjuk az A és a B halmaz uniójának számosságát, először összeadjuk az A halmaz és a B halmaz elemeinek számát. Ám ekkor kétszer számoltuk az A és B halmazok közös elemeit, így ezek számát le kell vonni. (Logikai szita)