7. évfolyam
Szabályos háromszögben szabályos háromszög 1.
Szükséges előismeret
Háromszögek kerülete és területe.
Módszertani célkitűzés
Kijelöljük az ABC szabályos háromszög BC oldalán az A-hoz közelebbi, BC oldalán a B-hez közelebbi, CA oldalán a C-hez közelebbi harmadoló pontot. A cél:
Annak észrevétele, majd bizonyítása, hogy a tekintett harmadoló pontok által meghatározott háromszög is szabályos.
Annak meghatározása, hogy a harmadoló pontok által meghatározott háromszög kerülete és területe hányadrésze az eredeti háromszög kerületének, illetve területének.
Módszertani megjegyzések, tanári szerep
Ez a tananyagegység frontális munkához és önálló munkához egyaránt használható. Kevésbé jó csoportok esetén tanári vezetéssel javasolt feldolgozni. Amennyiben ezt a munkát választjuk, használjunk interaktív táblát, és minél több kérdéssel vezessük végig a gyerekeket a felfedezés lépésein! A lényeg, hogy a diákok végig aktív szereplői legyenek a felfedezésnek és a bizonyításnak. Törekedjünk arra, hogy a szaknyelvet minél többször használják! Az anyag használatakor lehetőség van arra, hogy a statikus bizonyítás helyett dinamikusan, forgatás segítségével lássuk be a három levágott háromszög egybevágóságát, illetve a megmaradó háromszög szabályosságát.
Módszertani megjegyzések
Továbbhaladási lehetőségek: Szabályos háromszögek egymásba skatulyázott sorozata.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Könnyű, nem igényel külön készülést.
Felhasználói leírás
Adott két egymásba skatulyázott szabályos háromszög. Cél az eredeti és a beírt háromszög oldalai közötti kapcsolat felismerése, továbbá a hasonló szabályos háromszögek kerülete és területe közötti kapcsolat meghatározása.
Feladatok
- Mekkora a kiinduló háromszög kerülete?
Megoldás: K=3
- Mekkora a kiinduló háromszög területe?
Megoldás:
- Mekkorák egy „levágott” háromszög oldalai és szögei?
Megoldás: A „levágott” háromszögek egybevágóak, legrövidebb és leghosszabb oldaluk hossza , illetve , az általuk bezárt szög – mind a három háromszögben – megegyezik a háromszög eredeti szögével, azaz 60o-os. Ebből következik, hogy a levágott háromszögek 30 és 60 fokos hegyesszögekkel rendelkező derékszögű háromszögek. A beírt háromszög oldala a „levágott” háromszögek azonos hosszúságú, hosszabbik befogója. Azaz a beírt háromszög is szabályos háromszög. Ennek oldala az eredeti háromszög oldalának -szorosa, azaz jelen esetben .
- Mekkora egy „levágott” háromszög kerülete és területe?
Megoldás: és
- Változna-e a két háromszög közötti kapcsolat, ha a kiinduló háromszög oldala nem egységnyi lenne?
Megoldás: Ha a kiinduló háromszög oldalhosszúsága a, akkor a kerület a-szorosára, a terület a2-szeresére változna.