7. évfolyam
Leggyakoribb adat 2.
Módszertani célkitűzés
A módusz (leggyakoribb adat) fogalmának előkészítése szóhasználat nélkül. A részsokaság és a teljes sokaság leggyakoribb adatai közötti összefüggések feltárása. Az adatsokaságból készített gyakorisági tábla és az oszlopdiagram vizuálisan segít ebben.
Módszertani megjegyzések, tanári szerep
Egy adatsokaságban akár több módusz is lehetséges, mert több érték is előfordulhat azonos gyakorisággal. Minél több van belőle, annál nagyobb szükség van más szempontú elemzésre is (medián, számtani közép … stb.) Ha minden egyes adat különbözik, akkor nincs értelme móduszról beszélni.
Tekintettel, hogy a diákokat fokozatosan kívánjuk bevezetni az adatsokaságok elemzésébe, ezért ebben az alkalmazásban, ha matematikailag kettőnél több leggyakoribb adat fordul elő benne, akkor az interaktív alkalmazás azt jelzi, hogy nincs leggyakoribb adat. Hívjuk fel erre a tanulók figyelmét!
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Könnyű, nem igényel külön készülést.
Felhasználói leírás
Figyeld meg osztálytársaidat, és készíts róluk táblázatot!
Mi három jellemzőt emeltünk ki: a szemük színét, a lábuk méretét és a matekjegyüket.
Módosítsd az adatokat, és/vagy vigyél fel újakat! Érdemes legalább tíz tanuló adatait rögzítened – ezt a csúszka „Bevitel” állásában teheted meg.
Aztán a „Kiértékelés” állásában vizsgáld meg, hogyan alakul a leggyakoribb adat.
Tanácsok az interaktív alkalmazás használatához
A bal oldali csúszka segítségével kiválasztható, hogy
- adatot szeretnének hozzáadni vagy törölni;
- a matekjegyek, a szemszínek és a lábméretek eloszlását szeretnénk ábrázolni.
A csúszka „Bevitel” állása esetén javasolt először áttanulmányozni a meglévő adatokat, mérlegelni, hogy megfelelőek-e, és megalkotni a feldolgozni kívánt adatsokaságot.
- sorszám alapján törölhetünk adatokat;
- törölhetjük az összes adatot;
- hozzáadhatunk új adatokat.
A csúszka „Kiértékelés” állásánál az eloszlások táblázatos formában és oszlopdiagramon is láthatók a leggyakoribb adat feltüntetésével.
Feladatok
- Ha vannak adataink, azok között csak egy leggyakoribb adat lehet? Ha nem, akkor keress ilyen adatokat!
Megoldás: Nem.
- Vizsgáld meg, hogy van-e olyan tanuló, akire az egyik megadott tulajdonság (pl. szemszín) szerinti leggyakoribb adat és egy másik tulajdonság (lábméret és/vagy matekjegy) szerinti leggyakoribb adat is jellemző! Biztos-e, hogy mindig található ilyen tanuló?!
Megoldás: Előfordulhat, de nem feltétlenül igaz. Lehetséges, hogy a sokaságnak nincs olyan egyede, akire két vagy mindhárom leggyakoribb adat jellemző.
- Csak mennyiségi adatok esetén értelmezhető a leggyakoribb adat?
Ha nem, akkor keress rá példát!Megoldás: Nem.