8. évfolyam
Négyzetben négyzet 3.
Szükséges előismeret
Négyzet kerülete és területe.
Módszertani célkitűzés
Kijelöljük az ABCD négyzet AB oldalán az A-hoz közelebbi, p:q arányú, BC oldalán a B-től számított p:q arányú, CD oldalán a C-től számított p:q arányú, és DA oldalán a D-től számított arányú osztópontot ( és egész számok, értékük 1 és 6 között választható). A feladat:
- Annak észrevétele, majd bizonyítása, hogy a tekintett osztópontok által meghatározott négyszög is négyzet.
- Annak meghatározása, hogy a tekintett osztópontok által meghatározott négyzet kerülete és területe hányad része az eredeti négyzet kerületének, illetve területének.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Könnyű, nem igényel külön készülést.
Módszertani megjegyzések, tanári szerep
Ez a tananyagegység frontális munkához és önálló munkához egyaránt használható. Kevésbé jó képességű csoportok esetén tanári vezetéssel javasolt feldolgozni. Amennyiben ezt a munkát választjuk, használjunk aktív táblát, és minél több kérdéssel vezessük végig a gyerekeket a felfedezés lépésein. A lényeg, hogy a diákok végig aktív szereplői legyenek a felfedezésnek és a bizonyításnak. Törekedjünk arra, hogy a szaknyelvet minél többször használják.
Továbbhaladási lehetőségek
Négyzetek egymásba skatulyázott sorozata.
Felhasználói leírás
A rajzlapon egy egységnyi oldalú ABCD négyzetet látsz. A beleírt új négyszöget úgy kaptuk, hogy AB oldalán az A-tól számított p:q arányú, BC oldalán a B-től számított p:q arányú, CD oldalán a C-től számított p:q arányú, DA oldalán a D-től számított p:q arányú osztópont lett az új négyszög csúcsa.
A feladatban p és q egész számok, értékük 1 és 6 között választható egész számok. Rögzíts a csúszka segítségével egy konkrét p és q értéket.
Mit tudsz mondani az új négyszögről, illetve oldalainak hosszáról?
Hányad része az új négyszög kerülete, illetve területe a kiinduló négyzetének? Változtatna-e a dolgokon, ha a kiinduló négyzet nem egységoldalú lenne?
Tanácsok az interaktív alkalmazás használatához
A papíron kiszámolt értékeket 4 tizedesjegyre kerekítve is elfogadja a program. Amennyiben a pontos értéket szeretnénk beírni, a négyzetgyök megadása az sqrt() paranccsal történik.
Feladatok
- Mekkora a kiinduló négyzet kerülete? (Az alkalmazás beviteli mezőibe történő tizedestört bevitelekor vessző helyet pontot kell írnod.)
4 egység.
- Mekkora a kiinduló négyzet területe?
1 területegység.
- Milyenek a „levágott” háromszögek, mekkorák az oldalai és a szögei?
A beírt négyszög által levágott háromszögek egybevágó derékszögű háromszögek. A befogók a négyzet oldalainak ,illetve része. Az átfogó a négyzet oldalának -szorosa. Így a beírt négyszög egyenlő oldalú, a szögei pedig derékszögek. Azaz a beírt négyszög is négyzet. Oldala az eredeti négyzet oldalának -szerese.
- Mekkora második négyszög kerülete és területe?
K2= 4 ∙ egység és T2 = = területegység.
- Van-e valamilyen kapcsolat a két négyszög megfelelő adatai között?
Az új négyszögnégyzet, az oldala a megelőző négyzet oldalának -szorosa lesz. Így a kerületek aránya is , a területek aránya
- Változna-e a kapcsolat, ha a kiinduló négyzet oldala nem egységnyi lenne?
Változna. Amennyiben a kiinduló négyzet oldalhosszúsága a, az új oldalhossz és a kerület az a-szorosára, a terület a2 – szeresére változna.