7. évfolyam
Háromszög súlyvonala 5.
Szükséges előismeret
Háromszög területe.
Módszertani célkitűzés
Annak a ténynek a felfedeztetése, hogy a háromszög belsejének az a pontja, amelyből a csúcsokhoz húzott szakaszok a háromszöget három egyenlő területű háromszögre bontják, illeszkedik mindhárom, a csúcsot a szemközti oldal felezőpontjával összekötő szakaszra.
A súlyvonal és a súlypont fogalmának bevezetése, a súlyvonalak metszéspontjára vonatkozó tétel bizonyítása.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Közepes.
Felhasználói leírás
Az ABC háromszög belsejében adott a P pont úgy, hogy a PA, PB, PC szakaszok három egyenlő területűrészre osztják a háromszöget.
Igaz-e, hogy a PB egyenes illeszkedik az AC oldal felezőpontjára?
Tanácsok az interaktív alkalmazás használatához
Egy háromszög belsejében adott az a P pont, amelyet a háromszög csúcsaival összekötve egyenlő területű részháromszöget kapunk. A jelölőnégyzetek segítségével megjeleníthetőek a megfelelő szakaszok és félegyenesek, valamint láthatjuk a P pont által meghatározott szakaszok hosszát.
Feladatok
- Kapcsold be a „BP szakasz”, majd a „BP félegyenes” jelölőnégyzeteket! Az AC oldal felezőpontja az Fb pont.
- Igazold, hogy a PB egyenes áthalad az Fb ponton!
Megoldás: Mivel a BFb szakasz felezi a háromszög területét, valamint a PFb szakasz felezi az APC háromszög területét és a PCFb háromszög területe harmada a BCFb háromszög területének, ezért a P pontnak rajta kell lennie a BFb szakaszon, mégpedig a P pont a BFb szakasz Fb-hez közelebbi harmadolópontja.
- Mit mondhatunk a PA egyenesnek és a BC oldalnak, valamint a PC egyenesnek és az AB oldalnak a metszéspontjáról? Miért?
Megoldás: Az előző meggondolás alapján a PA egyenes áthalad a BC oldalfelezőpontján és a PC egyenes áthalad az AB oldal felezőpontján.
- Mit mondhatunk az ABC háromszög belsejében lévő P pont helyzetéről a háromszög csúcsait és a szemközti oldalak felezőpontjait illetően?
Megoldás: A P pont rajta van a csúcs és a vele szemközti oldal felezőpontját összekötő szakaszon. Ennél több is mondható: a P pont 2:1 arányban osztja a csúcs és a szemközti oldal felezőpontját összekötő szakaszt úgy, hogy a hosszabb rész a csúcs felőli oldalon van. Mivel ez mindhárom esetben igaz, ezért ez a három szakasz egy pontban, a P pontban metszi egymást. A háromszög egyik csúcsát a szemközti oldal felezőpontjával összekötő szakaszt a háromszög súlyvonalának nevezzük. A három súlyvonal egy pontban metszi egymást, ezt a pontot a háromszög súlypontjának nevezzük. A súlypont a súlyvonalakat 2:1 arányban osztja két részre úgy, hogy a hosszabb rész a csúcs felőli oldalon van. A súlypontot a háromszög csúcsaival összekötve a háromszöget három egyenlő területű részháromszögre bonthatjuk. A súlypont jele: S.