8. évfolyam
Forgástestek származtatása
Szükséges előismeret
Sokszög, tengely körüli forgatás.
Módszertani célkitűzés
Célunk forgástestek származtatásának bemutatása sokszög tengely körüli forgatásával.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Könnyű, nem igényel külön készülést.
Módszertani megjegyzések, tanári szerep
Az interaktív alkalmazás lehetőséget ad arra, hogy a térbeli forgatást a síkban szemléltessük. A tananyag elsősorban önálló tanulói feldolgozásra, kísérletezésre készült. A diákok kreativitása alapján számtalan alakzat létrehozható. Megvalósíthatják saját ötleteiket, de akár egymásnak is adhatnak feladatot. A játék, kísérletezés során térlátásuk fejlődik.
Felhasználói leírás
Adott egy sokszög az ABCDEFG csúcsokkal. Forgassuk meg ezt a sokszöget az y tengely körül. Milyen alakzatot ír le forgás közben? Próbáld ki, figyeld meg, kísérletezz!
Megfigyelés
A bal oldali rajzlapon a forgatni kívánt sokszög nagyított képét látod, jobb oldalt pedig a térbeli ábrát.
A forgatást csúszka segítségével tudod megvalósítani fokról-fokra. Minden lépésben újabb szelete rajzolódik ki a formálódó forgástestnek. A test körvonalainak, az alkotóknak a sűrűsége a másik csúszka segítségével állítható. Nézőpontunkat a Mozgass megjelölésű ponttal változtathatjuk.
Segítségével különböző oldalról, de akár alulról vagy felülről is megvizsgálhatjuk a forgástestet! A sokszög megváltoztatására is lehetőség van a baloldali rajzlapon az A, B, C, D, E, F, és G pontok tetszőleges mozgatásával.
Kísérletezz! Hozz létre különböző formákat pl. virágcserepet, fenyőfát, kelyhet…!