4. évfolyam
Pörgettyűk 2.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Könnyű, nem igényel külön készülést.
Módszertani megjegyzés, tanári szerep
Amennyiben minden gyerek önállóan tud az interaktív alkalmazással dolgozni, akkor rögzítsék az általuk lehetségesnek tartott kedvező eseteket.
Ha ezeket mindenki bejelölte, beszéljük meg!
Ebben az esetben csak a jó megoldások kerüljenek fel a táblára!
Ha nincs mindenki előtt saját számítógép, de van aktívtábla a teremben, akkor a gyerekek közös munkában dolgozzanak a táblán, a következő módon:
Mindenki rögzítsen a füzetében öt táblázatot, és azokban jelölje a szerinte kedvező eseményeket. Azután szavazzanak a gyerekek, minden eseményre, ne befolyásoljuk a döntésüket. Hagyjuk, hogy esetleg matematikailag legpontatlanabb módon tippeljenek. A megszavazott eseteket rögzítsék a táblán. Az összes jelölésről irányított kérdésekkel döntsük el, hogy jó vagy sem! A feladat végére csak jó megoldás maradjon a táblán. Ne vessünk el semmit azonnal, beszéljük meg, hol tévedett a gyermek/hol tévedtek a gyerekek, amikor azt az esetet helyesnek gondolták!
Ha nincs okos tábla sem a teremben (a tanár projektorral és notebookkal dolgozik), akkor a diákok füzetükben dolgozzanak, és mindent a tanár rögzítsen az alkalmazásban. Minden másban a fenti módon járjunk el!
Felhasználói leírás
A Pörgettyűk című tananyagegységben már megvizsgálhattad ezeket a pörgettyűket, megtippelhetted, hogy hányszor következnek be az alábbi események:
- A kipörgött számok szorzata pontosan 12 lesz.
- A számok összege pontosan 8 lesz.
- Mindkét pörgettyűn éppen 4-est látunk.
- A két szám szorzata páratlan.
- A kipörgött számok szorzata nagyobb lesz 15-nél.
Most gyűjtsd össze, hányféleképpen történhetnek meg ezek az események!
A táblázat első oszlopában a kék pörgettyűn lévő számokat látod, az első sorában pedig a piros pörgettyűn lévőket.
Kattints abba a mezőbe, amelyről azt gondolod, hogy ha a két pörgettyűn ezeket az értékeket látod, akkor igaz lesz a táblázat fölött megfogalmazott állítás!
- Ha önállóan tudsz számítógépnél dolgozni a tananyagegységen, akkor jelöld be a táblázatba a tippjeidet!
Ha nem tudsz önállóan, számítógépen dolgozni, akkor rajzolj a füzetedbe öt táblázatot, és jelöld azokon azokat az eseteket, amiket igaznak gondolsz!