8. évfolyam
Becslő játék a medián gyakorlására
Módszertani célkitűzés
Különböző adatsokaságok (adathalmazok) mediánját kell megbecsülnie a diáknak.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Könnyű, nem igényel külön készülést.
Módszertani megjegyzések, tanári szerep
A segédanyagot többféle feldolgozásra alkalmazhatjuk. Hasznos lehet kiadni a gyerekeknek házi feladatként, gyakorlásra. A legpraktikusabb a géptermi munka, de kivetítővel is használható. Utóbbi esetben célszerű lehet bizonyos idő eltelte után kitöltés nélkül a Kész gombra kattintani. Miután megjelent a helyes válasz, azután lehet kipróbálni az előre bediktált eredményeket. A legkisebb eltérésű eredményt lehet jutalmazni.
Felhasználói leírás
Becsüld meg a megadott adathalmaz mediánját! Ehhez különböző segítségeket kérhetsz.
Tanácsok az interaktív alkalmazás használatához
Az első lapon kell kiválasztani az adatok számát, és azt, hogy a számok melyik intervallumból legyenek. A számok csak nem negatív egészek lehetnek. A következő oldalon a beviteli mezőbe kell beírni a megoldást, majd a kész gombra kell kattintani. Az egyes feladatoknál segítséget is lehet kérni. Ilyenkor kevesebb pontot kaphatunk a helyes megoldásunkra. Az újra gombbal lehet elölről kezdeni a feladatokat.
Feladatok
- Miután beállítottad, hogy milyen számkörből, és milyen terjedelemben szeretnél adatokat, a feladatod megállapítani, hogy mennyi a kapott számok mediánja.
- Miért segítenek a sorba rendezett adatok?
- Miért segít az adatok száma?
Miért hasznosak az egyes segítségek?- sorba rendezett adatok: mediánt csak sorba rendezhető adatok között vizsgálhatunk; ha az adatok rendezettek, akkor sokkal könnyebb megtalálni a középsőt;
- adatok száma: ez alapján rendezett adatokból gyors számlálással eljuthatunk a mediánhoz. Rendezetlen adatok esetén segít két egyenlő részre osztani nagyságuk szerint a számokat.