3. évfolyam
Tükörtengely keresése
Módszertani célkitűzés
A játék célja: a tengelyes szimmetria felismerése után a tükörtengely meghatározása.
Módszertani megjegyzések, tanári szerep
Ez a tananyag egység tanulói aktivitást igényel! Éppen ezért ha nincs lehetősége a diákoknak egyéni számítógépes munkára, ez az egység alkalmas házi feladatnak.
Ha mód nyílik rá, hogy minden diák külön számítógépen dolgozzon, akkor hagyjuk őket a feladattal minél többet játszani. Esetleg egy versenyt is hirdethetünk: a győztes az a tanuló lehet, akinek először sikerül az adott ábrához szimmetria tengelyt találnia, aki az adott ábra összes tengelyét a leggyorsabban felfedezi.
Ha nincs lehetősége a diákoknak egyéni számítógépes munkára, de van interaktív tábla az osztályteremben, akkor igyekezzünk a feladatot minél többször, minél több gyerek bevonásával elvégezni! Használjuk az eszközhiányt arra, hogy beszéltessük a gyerekeket a „matematika nyelvén”! Kérjük meg a diákot arra, hogy miközben dolgozik, magyarázza is, mit, miért tesz! Ha látjuk, hogy hibázik, ne javítsuk ki! Hagyjuk, hogy akár ő, akár egy másik gyermek újra próbálkozzon.
Azt azonban ne hagyjuk, hogy egyetlen gyerek uralja a játékot!
Ha nem haladnak a jó irányba, vezessük őket segítő kérdésekkel!
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Könnyű, nem igényel külön készülést.
Felhasználói leírás
Tettél már kézi tükröt egy ábrára? Ha nem, próbáld ki! Mit látsz a tükörben!
A rajzlapon 7 ábra közül választhatsz a csúszkával.
Mindegyik ábrának legalább egy tükörtengelye van.
Húzd az egyenest, két megjelölt pontjánál fogva, abba a helyzetbe, amelyikben mindkét oldalán ugyanazt a képet látod!
Ha jó helyre kerül az egyenes, a színe zöldre vált. Amíg nincs jó helyen az
egyenes, addig a színe fekete marad.
Ha nem sejted, hol lehet a tükörtengely, akkor a Segítség gombbal () előhívhatod az ábra tükörképét. Ha így teszel, az egyenes mozgatásakor a tükörkép együtt mozog az egyenessel.
Figyeld meg jól, mi történik az ábrával és a tükörképével akkor, amikor az egyenes zöld színű lesz! Keress több tükörtengelyt az egyes ábrákon! Akad olyan, amelyiknek csak egy van, de olyan is, melyiknek több.