3. évfolyam
Pénztárgép 4.
Szükséges előismeret
Számok ismerete az ezres számkörben, összeadás az ezres számkörben.
Módszertani célkitűzés
Ezzel a tananyagegységgel az ezres számkörön belüli összeadást – összeadást csoportosítással, szorzás segítségével – gyakorolhatják a tanulók.
Módszertani megjegyzések, tanári szerep
Ez a tananyagegység kizárólag tanulói aktivitás mellett használható, akkor, ha minden gyerek rendelkezik saját számítógéppel.
Dolgozhatunk vele tanórán, vagy feladhatjuk házi feladatként. Amennyiben ez a feltétel nem adott, de szeretnénk a feladattal az órán foglalkozni, használhatjuk aktívtáblával is. Ebben az estben mozgassunk meg minél több gyereket. Eközben gyakoroltassuk velük a szaknyelvet is: neveztessük meg azokat a számokat, amelyeket az ábrán lát. Mondassuk ki a gyerekekkel, miért éppen úgy végzik el az összeadásokat, ahogy végzik. (Mi az érmék sorrendje, egyesével, csoportosítással…) Beszéljenek arról, hogyan használják fel a szorzás nyújtotta segítséget.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Könnyű, nem igényel külön készülést.
Felhasználói leírás
Becsülted már meg egy marék érme esetén, hogy mennyi pénz lehet a kezedben? A pénztárgép gombjaira kattintással írd be az érmék összegét!
A „Vissza” gombbal a tévesen beütött utolsó számjegyet javíthatod.
A „Töröl” gomb a beírt teljes számot törli.
Az "Újra" gombra kattintással új érmékkel folytathatod a játékot.
Tanácsok az interaktív alkalmazás használatához
A képernyőn a pénztárgép mellett véletlenszerűen választott érmék képe látható. Ezek összegét kell a pénztárgépbe beütni.
Minden megoldásról visszajelzést kapunk, a hibás összeg javítható.
Helyes megoldás után a feladat tetszőleges alkalommal újra indítható.
Feladatok
- Milyen címletű érméket látsz?
- Az azonos érmékből hány darab van?
- Egyszerűsít a művelet elvégzésén, ha először az azonos címletek összegeit számolod ki, és csak azután végzed el a részösszegek összeadását?