3. évfolyam
Hármas számrendszer
Szükséges előismeret
A szám, a számjegy és a helyiérték fogalmának ismerete.
Módszertani célkitűzés
Ezzel a tananyagegységgel a hármas számrendszer és a helyiértékes írásmód megértését segíthetjük elő. Begyakorolható vele, mit is jelent az, hogy egy szám a tízes számrendszerben van és milyen az alakja a hármasban. Elmélyíthetjük azt a tudást, hogy mi a különbség a szám és a számjegy között, valamint azt, hogy mit jelent ez a két fogalom a tízestől eltérő számrendszerekben.
Módszertani megjegyzések, tanári szerep
Ez a tananyagegység tanulói aktivitást igényel! Éppen ezért ha nincs mód az egyéni számítógépes munkára, akkor alkalmas házi feladatnak.
Ha lehetőség nyílik rá, hogy minden diák külön számítógépen dolgozzon, akkor hagyjuk őket a feladattal minél többször játszani. Esetleg versenyt is hirdethetünk, ennek a győztese az a gyerek lehet, akinek például először sikerül kirakni a megfelelő értéket, akinek a legtöbb számot sikerül helyesen adott idő alatt kiraknia.
Ha nincs lehetősége a diákoknak egyéni számítógépes munkára, de van interaktív tábla az osztályteremben, akkor igyekezzünk a fent leírt feladatokat minél többször, minél több gyerek bevonásával elvégezni. Használjuk az eszközhiányt arra, hogy beszéltessük a gyerekeket a „matematika nyelvén”.
Kérjük meg a diákot, hogy miközben dolgozik, magyarázza is, mit, miért tesz! Ha látjuk, hogy hibázik, ne javítsuk ki! Hagyjuk tévedni! Hagyjuk, hogy akár ő, akár egy másik gyermek javítson!
Azt ne hagyjuk, hogy egyetlen gyerek uralja a feladatot!
Ha nem haladnak a jó irányba, vezessük őket segítő kérdésekkel!
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Könnyű, nem igényel külön készülést.
Felhasználói leírás
Hallottál már tízestől eltérő alapú számrendszerekről? Most a hármassal fogunk játszani.
Számold meg, hány kék korongot látsz! A kapott eredmény a tízes számrendszerben van. Mi lesz ennek a számnak a hármas számrendszerben az alakja?
Hogy megtudd, húzz át 3 kék korongot a jobboldali téglalapba, és a „Bevált” gomb segítségével alakítsd lila koronggá. A lila korongot ezután tedd át a lila téglalapba. 3 azonos színű korongot mindig cserélj be egy tőle különböző színűre! A korongokat a velük megegyező színű téglalapba helyezd!
Ha már nem tudsz több korongot beváltani, a maradék kék korongot pakold a kék téglalapba.
Olvasd le, hány korongod van az egyes téglalapokban!
Az Ellenőrzés gombra () kattintás után írd be a szám hármas számrendszerbeli
alakját a kérdőjel helyére.
Ennek leírásához figyeld meg, melyik téglalapban hány korongod található!
A tízes számrendszerbeli alakot se felejtsd el beírni!
Ha a beírással végeztél, utána az Enter billentyűre kattintottál, és jelenik meg, jól dolgoztál. esetén javíthatsz!
A Haza gombbal () elölről kezdheted a munkát, az Újra gombbal () kérhetsz új feladatot!
Tanácsok az interaktív alkalmazás használatához
A kezdeti kék korongok tízes számrendszerbeli darabszámát, az eltérő színű korongok a hármas számrendszerbeli alaknak megfelelően ábrázolják.
A feladat a korongok számának meghatározása beváltás előtt (darabszám leszámlálással) és beváltás után, helyiértékesen a hármas számrendszerben.