11. évfolyam
Teljes valószínűség tétele 1.
Módszertani célkitűzés
A teljes valószínűség tételének alkalmazása valószínűségi fa segítségével.
Egy terméket két gépen állítanak elő. Ha ismerjük a termelési arányt és a gépek selejtarányát, akkor hogyan határozható meg a termelés selejtaránya.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Közepes.
Módszertani megjegyzés, tanári szerep
A teljes sokaságot (termékeket) osztályozzuk (csoportosítjuk): először aszerint, hogy melyik gépsoron készült a termék, majd mindkét gépsor esetén aszerint, hogy a termék selejtes vagy nem selejtes.
Ezek alapján meghatározható, hogy a teljes termelés hányadrésze selejtes.
(A termelés megoszlása feltétel nélküli, az egyes gépsorok selejtarányai pedig feltételes valószínűségeknek tekinthetők.)
TOVÁBBHALADÁSI LEHETŐSÉGEK
A Bayes-tétel alkalmazása: Ha a teljes termelésből véletlenszerűen kiválasztunk egy terméket és azt tapasztaljuk, hogy selejtes, akkor mennyi a valószínűsége, hogy az első gépsoron készült?
Felhasználói leírás
Egy vállalt két üzemben állítja elő ugyanazt a terméket. Az első üzem gépsora a teljes termelés 40%-át, a második üzem gépsora a teljes termelés 60%-át készíti.
Az első gépsoron a termékek 2%-a, míg a második gépsoron a termékek 4%-a selejtes.
A teljes termelés hány százaléka selejtes?
Tanácsok az interaktív alkalmazás használatához
A függőleges csúszka segítségével a valószínűségi fa vagy csak egy bizonyos szintig, vagy teljesen kibontható.
Feladatok
- a) Az összes előállított termék hány százalékáról mondható el, hogy az első gépsoron készült és selejtes?
b) Az összes előállított termék hány százalékáról mondható el, hogy az első gépsoron készült és nem selejtes? - a) Az összes előállított termék hány százalékáról mondható el, hogy a második gépsoron készült és selejtes?
b) Az összes előállított termék hány százalékáról mondható el, hogy a második gépsoron készült és nem selejtes? - A teljes termelés hány százaléka selejtes?
Megoldás: 0,8% + 2,4% = 3,2%.
- a) Mit gondolsz, milyen összefüggés van az egyes gépsorok selejtarányai és a teljes termelés selejtaránya között?
b) A teljes termelés selejtaránya miért van közelebb a második gépsor selejtarányához?Megoldás: a) A teljes termelés selejtaránya az egyes gépsorok selejtarányainak (0,02, illetve 0,04) a gépsorok termelési arányaival (0,4, illetve 0,6) súlyozott számtani átlaga: (= 3,2%). Ez tulajdonképpen a teljes valószínűség tételének alkalmazása.; b) Mert azon többet termelnek, „nagyobb a súlya” (részesedése) az összes termék között. - Hogyan módosulna a teljes termelés selejtaránya, ha az első gépsoron készülne a termékek 60%-a? (A gépsorok selejtarányai változatlanok.)