Fizika (7-8.)
Találkozások – mozgás azonos helyről azonos irányba
Módszertani célkitűzés
Azonos helyről, egyszerre induló, egyenes vonalú, egyenletes mozgással egy irányban haladó testek mozgását leíró feladattípus gyakoroltatása.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Könnyű, nem igényel külön készülést.
Továbbhaladási lehetőségek
A Találkozások 1., Találkozások 2., Találkozások 4. tananyagegységekben gyakoroltathatjuk a hasonló feladattípusokat. Feladatod annak a meghatározása, hogy egymástól milyen távolságra és hova jutnak adott idő eltelte után az azonos helyről, egyszerre induló járművek, ha mindkét jármű egyenes vonalú, egyenletes mozgással egy irányban halad.
Felhasználói leírás
Az egyenes vonalú egyenletes mozgást végző testek (járművek) út-idő, sebesség-idő kapcsolatának bemutatása konkrét, véletlenszerűen választott adatok esetén.
Feladatok
- FELADAT
A kiinduló adatok mellett az Animáció gomb lenyomásával indítsd el az animációt!- 1.1. FELADAT
Milyen mozgást végeznek a testek?
Egyenes vonalú, egyenletes mozgást. - 1.2. FELADAT
Figyelve a járművek mozgását, mit tudsz mondani a járművek közötti távolságról?
Folyamatosan növekszik, hiszen az autó a vonatnál nagyobb sebességgel halad.
- 1.1. FELADAT
- FELADAT
Mielőtt elvégeznéd a következő feladatokat, azonosítsd, hogy melyik betűvel milyen fizikai mennyiséget jelöltünk!- 2.1. FELADAT
Figyeld meg és hasonlítsd össze a két jármű mozgásának idejét! Írd be a ∆t-k közötti téglalapokba a megfelelő relációs jeleket úgy, hogy igaz állítást kapjál!
Az autó és a vonat ugyanannyi ideig mozognak. Mindkét téglalapban az = jel a helyes válasz. - 2.2. FELADAT
Figyeld meg a két jármű által megtett út és a két jármű távolságának viszonyát! Írd be a sa, sv és d közötti téglalapba a megfelelő műveleti jelet úgy, hogy igaz állítást kapjál!
sa = d + sv - 2.3. FELADAT
Számítsd ki a sv és a sa értékét, majd írd be azokat a megfelelő téglalapba a kérdőjel helyére! Számolás közben figyelj a mértékegységekre! Ha nem boldogulsz a számolással, a Segítség gombot lenyomva láthatod az adatkigyűjtést és a használandó képlet levezetését is.
Minden végeredmény egész szám.
- 2.1. FELADAT
- FELADAT
Az Új feladat gombot lenyomva kaphatsz új kezdeti értékeket! Gyakorold a számolást az új értékekkel is