Fizika (7-8.)
Pontrendszer tömegközéppontja
Módszertani célkitűzés
Ezen tananyagegység segítségével azt kívánjuk megmutatni, hol helyezkedik el egy egyenes mentén elhelyezkedő pontrendszer tömegközéppontja. Fölfedeztetjük, hogy két pont esetén egyszerű kapcsolat van a tömegközéppont helye és a tömegarány között, majd 3 pont esetén rávezetjük a diákokat a fenti képletre, amely szerint a tömegközéppont helye a tömegekkel súlyozott koordináta-közép.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Közepes.
Felhasználói leírás
Hol kell alátámasztani egy hurkapálcát, melynek két végére különböző tömegű gyurmadarabokat helyezünk ahhoz, hogy egyensúlyban legyen?
Kísérletezzünk! Tegyünk több gyurmát a hurkapálca különböző pontjaiba, és tippeljük meg, hol kell alátámasztani az egyensúlyhoz.
A tömegpontokat reprezentáló körök sugara változik, ha a tömegeket változtatjuk. Így tulajdonképpen nem is tömegpontokról van szó, hanem homogén tömegeloszlású, nagyon vékony körlapokról, amelyek középpontjába képzelt tömegek jelentik a tömegpontokat.
Feladatok
- FELADAT
Vizsgáld meg, hol van a 2 tömegből álló rendszer tömegközéppontja!- Figyeld meg, hogyan változik a tömegközéppont helye, ha változtatjuk az egyik test tömegét! Állíts be különböző tömegarányokat! Kezdd azzal, amikor a két test egyenlő tömegű („súlyzómodell”)! Keress szabályszerűséget!
- Mit tapasztalsz, ha a tömegeket nem változtatod, de távolítod az egyik tömeget a másiktól?
- Néhány arány esetén figyeljük meg, milyen arányban osztja a tömegközéppont x koordinátája a két középpontot összekötő szakaszt: pl. M1=8, x2=12, és x2=12, majd változtassuk M2-t! Fedeztessük fel, hogy a két szakasz aránya megegyezik a két tömeg arányával, mégpedig úgy, hogy a nagyobb tömeg felé esik a rövidebb szakasz.
- A tömegközéppont is eltolódik a távolodó test felé. Megint érdemes néhány egész aránynál megállapítani, milyen arányban osztja a szakaszt a tömegközéppont.
- FELADAT
Vizsgáld meg három tömegpont esetén a tömegközéppont helyét!- Állíts be három egyforma tömeget és figyeld meg, mi történik, ha egyiket pontosan a másik kettőt összekötő szakasz felezőpontjába teszed!
- Változtasd a két szélső tömeget és figyeld meg, mi az eltérés az 1. ponthoz képest.
- Számítsd ki az koordináták tömegekkel súlyozott közepét néhány esetben! Mit tapasztalsz?
- A tömegközéppont egybeesik a középső tömeg középpontjával.
- A tömegközéppont (természetesen) nem ott van, ahol a középső test nélkül lenne, vagyis annak helye csak addig lényegtelen, amíg teljesen szimmetrikus az elrendezés.
- Éppen a tömegközéppont koordinátáját adja!
- FELADAT
Vizsgáld meg érdekességképpen a 4 és 5 tömegpont esetét is!