Fizika (7-8.)
A homorú tükör képszerkesztése
Módszertani célkitűzés
Homorú tükörben keletkező kép szerkesztése a GeoGebra segítségével.
A tananyagegység célja, hogy a tanulók megismerjék a homorú tükörben keletkező kép megszerkesztését a tükör jellemző pontjainak felhasználásával, az interaktív alkalmazás segítségével (felhasználva a szerkesztés lépéseinek nyomon követését).
A tanulók a második rajzlapon gyakorolhatják a tanultakat.
Célunk a tanulói motiváció növelése az interaktív alkalmazás adta lehetőségek aktív kihasználása révén. A interaktív alkalmazás használatának megismerése, gyakorlása, ezáltal a későbbi önálló munkára, tanulásra való felkészítés.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Nehéz.
Felhasználói leírás
BEVEZETÉS
A homorú tükör nevezetes fénysugarai című tananyagegység segítségével vizsgáltátok a képalkotást a homorú tükörben. Megfigyelhettétek, hogy az interaktív alkalmazással milyen könnyen tanulmányozhatók a különböző esetek. Ebben a tananyagegységben megtanulhatjátok megszerkeszteni a homorú tükör által létrehozott képet.
Feladatok
- FELADAT
A T tárgypont (fényforrás) helyét változatlanul hagyva a navigációs eszköztár segítségével, lépésenként visszatérhetsz a szerkesztés kezdetére.
A szerkesztés kezdetétől a szerkesztést lejátszva kövesd figyelemmel a szerkesztés egyes lépéseit a 19. pontig! Az egyes lépéseknél a rajzzal párhuzamosan figyeld a „Szerkesztés lépései” táblázat megfelelő sorát is! A táblázat a szerkesztés során a mellette lévő ikonnal ki és bekapcsolható.
A szerkesztés során eltüntetett (eldugott) segédvonalak megjelenítésére kattints a felső eszköztár utolsó eszközére! - FELADAT
A felső eszköztárban levő eszközök segítségével, a második rajzlapon végezd el az eddig megfigyelt lépéseket a 19. pontig!
Segítség a szerkesztéshez:- A c alakzat az előre megrajzolt kör.
- Ha egy alakzatot ki akarsz jelölni, előtte kattints a ikonra, majd az alakzatra! Ezt alkalmazd, ha az alakzat tulajdonságait akarod megváltoztatni, illetve, ha az alakzatot törölni szeretnéd!
- A 4. és a 13. lépés után tedd láthatatlanná a segédegyenes! Kattints a ikonra, majd a jobb gombbal az egyenesre! Kapcsold ki az alakzat mutatását!
- A színes objektumok esetén, megrajzolás után kattints a jobb egér gombbal az adott objektumra és a „Tulajdonságokat” választva, állítsd be a szint!
- A szaggatott objektumok esetén, megrajzolásuk után kattints a jobb egér gombbal az adott objektumra és a „Tulajdonságokat” választva, állítsd be a stílust!
- Ha elrontasz egy szerkesztési lépést, a visszavonás gombbal vagy jobb gombbal az alakzatra kattintva törölheted. Ha a visszavonást választod, a minta szerkesztés az utolsó lépésre ugrik, de a navigációs eszköztár segítségével tetszőleges lépéshez juthatsz.
- FELADAT
A segédvonalak megjelenítésének megszüntetése után a ikonra kattintva, vidd az T tárgypontot a fókuszpont és a tükör közé, közel a főtengelyhez!
Mozgatás közben figyeld a fénysugarakat! Milyen hiányosságokat találsz? - FELADAT
Ha lejátszod a szerkesztés további lépéseit, eltűnnek a hiányosságok. - FELADAT
A második rajzlapon végezd el a szerkesztés befejező lépéseit! - FELADAT
Próbáld meg önállóan elkészíteni a domború tükör képalkotását az interaktív alkalmazás segítségével!
Ha nem sikerül, segítséget kaphatsz a Domború tükör képszerkesztése című tananyagegységben.
INFORMÁCIÓ: BEVEZETÉS
A tananyagegységben az interaktív alkalmazás adta lehetőségeket leszűkítettük a feladat megoldásához szükséges minimumra. Az eszközök közül is csak a szükségesek jelennek meg. Az eltüntetett eszközök az Eszköztár/Eszköztár testreszabása útvonalon visszaállíthatók.
INFORMÁCIÓ: 1. FELADAT
A "Lejátszás" gombra kattintva folyamatosan is lejátszható a szerkesztés, de a jobb megfigyelhetőség érdekében érdemes lépésről lépésre lejátszani.
INFORMÁCIÓ: 2. FELADAT
A tanulók által elvégzett szerkesztés lépései nem fognak megjelenni a „Szerkesztés lépései” táblázatban.
INFORMÁCIÓ: 3. FELADAT
Hiányosan jelennek meg a virtuális kép esetén a visszavert fénysugarak.