11. évfolyam
Logaritmikus egyenlet megoldása 2
Szükséges előismeret
Logaritmusfüggvény monotonitása
Módszertani célkitűzés
A logaritmus azonosságainak használata, és az egyenletek célirányos megoldásának bemutatása. A logaritmikus egyenletek gyakorlása ellenőrzési lehetőséggel összekötve.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Könnyű, nem igényel külön készülést.
Módszertani megjegyzések, tanári szerep
Többféleképp használható a tanegység:
- Önálló: Ha a diák nehezen tud elindulni egy egyenlet megoldása során, és nehezen jön rá a soron következő lépésekre, akkor az egyenlet mellett kék színnel rávezető kérdéseket és irányadó ötleteket talál. Az ötletek alapján megpróbálhatja kitalálni az egyenlet megoldásának következő lépését, és leírhatja a füzetébe, mielőtt megjeleníti azt a számítógépen. A tanegység így ötletadásra és ellenőrzéssel összekötött gyakorlásra használható.
- Önálló (otthoni): Ha a diák hiányzott a tananyagnál, vagy más okból nem értette meg az óra anyagát, a számítógép az azonosságok alkalmazásának bemutatására és konkrét példán keresztül történő elmagyarázására használható.
- Önálló (otthoni): házi feladat megoldásához segítségként, vagy dolgozat előtti összefoglaláshoz is ajánlott.
- Frontális: a tanár lépésenként mutathatja be egy egyenlet megoldását, külön kihangsúlyozva a megoldás menetének legfontosabb gondolatait.
Felhasználói leírás
Az egyenletek megoldásánál gyakran nehéz megtenni az első lépéseket. A számítógép segít megtalálni azt, hogy hogyan kezdd el a feladatot. Ha esetleg elakadtál, arra is kapsz néhány ötletet, hogy hogyan folytasd a megoldást.
-
A képernyő bal oldalán található csúszka segítségével haladhatsz előre és akár visszafelé is az egyenlet megoldásában.
A csúszka lefelé mozgatásakor az egyenlet mellett kék színnel rávezető ötletek jelennek meg, vagy fekete színnel az egyenlet megoldásának lépései láthatók. Ezek segítségével magad is kitalálhatod az egyenlet megoldásának menetét, vagy éppen az aktuális következő lépést.
Ha van ötleted az egyenlet megoldásához, írd le a füzetedbe, és a csúszka továbbmozdítására megjelenő levezetést csak ellenőrzésre használd!
EMBED