11. évfolyam
Különböző alapú exponenciális egyenlet összeadással 3
Szükséges előismeret
Egyszerű exponenciális egyenletek.
Módszertani célkitűzés
A különböző alapú hatványok összegét tartalmazó exponenciális egyenletek gyakorlása interaktív lehetőséggel összekötve, azonnali visszajelzés jó és rossz válasz esetén is.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Könnyű, nem igényel külön készülést.
Módszertani megjegyzések, tanári szerep
A megoldáshoz felkínált rossz válaszlehetőségek a diákok által gyakran elkövetett típushibákat jelenítik meg.
Elképzelhető, hogy a feladatban fel nem sorolt, más helyes megoldási módszer is alkalmazható lenne az egyenlet megoldásához. Ha van rá mód, a tanár kitérhet a különféle módszerek bemutatására is. Jelen esetben a tanegység célja a legegyszerűbb és legkönnyebben érthető megoldási mód megtalálása és a rossz választási lehetőségek hibáinak felismerése.
A tanegység többféle céllal is felhasználható:
- Önálló: A diákok maguk oldják meg az egyenletet a számítógép interaktív lehetőségét kihasználva. A felkínált több opció közül kiválasztják a helyes megoldást.
- Önálló: A diákok minden választási lehetőségnél végiggondolják, hogy melyik a helyes, a rosszakról pedig megállapítják, hogy miért hibásak. A megfelelő jelölőnégyzetbe kattintva minden esetben olvasható az eredmény, jó és rossz választás esetén egyaránt, rossz választásnál a gondolatmenet hibája is megjelenik.
- Frontális: A tanár lépésenként mutathatja be az egyenlet megoldását, minden választásnál végigbeszéli a diákokkal, hogy az adott választás miért helyes, vagy éppen mi a hiba benne.
Felhasználói leírás
Az egyenletek megoldásánál gyakran nehéz megtenni az első lépéseket. A számítógép segít ebben, időnként többféle megoldást kínál fel, amelyek közül ki kell választanod, hogy melyik a helyes.
- A számítógép időnként többféle megoldási módszert kínál fel, amelyekből ki kell választanod, hogy melyik a helyes. A felkínált lehetőségek közül minden esetben csak az egyik választást jelölheted meg. Jó válasz esetén a gép automatikusan továbblép, de a rossz választ ki kell javítanod.
Az egyenlet megoldása során találkozol majd üresen hagyott részekkel. Itt neked kell pótolnod a hiányzó tartalmakat. A megadott téglalapba csak számokat írj, és a szám beírása után nyomj entert!
EMBED