11. évfolyam
Hipergeometriai eloszlás 2
Módszertani célkitűzés
A hipergeometrikus eloszlás előkészítése kísérletsorozattal.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Könnyű, nem igényel külön készülést.
Felhasználói leírás
Egy kalapban 8 golyó van, amelyből 5 piros, a többi kék. Végezd el a következő kísérletet: a kalapból egyszerre (vagy visszatevés nélkül egyesével) húzz hármat és jegyezd fel a kihúzott piros golyók számát! Ezt a kísérletet végezd el egymás után sokszor és mindig jegyezd fel a kihúzott piros golyók számát! Ábrázold a feljegyzett számok eloszlását a relatív gyakoriságokkal!
EMBED
Kérdések, megjegyzések, feladatok
- FELADAT
Az Alkalmazás megfelelő beállítás esetén a leírt kísérletsorozatnak egy lehetséges eredményét mutatja be.- Állítsd be a golyók számát, a piros golyók számát és a kihúzott golyók számát!
- A gombbal indítsd el az animációt, és figyeld meg, hogy az egyes húzássorozatok esetén hány pirosat húztál!
Az oszlopdiagram a piros golyók számának relatív gyakoriságát mutatja. - Az gombbal indíthatsz egy másik húzássorozatot.
A mintába kerülő piros golyók száma hipergeometrikus eloszlást követ. A feladatban az eloszlás paraméterei: N=8; K=5; n=3 - FELADAT
Az „Elméleti” jelölőnégyzet bepipálásával jelenítsd meg az elméleti eloszlást! Hasonlítsd össze az elméleti és a húzássorozatok alapján kapott diagramokat!A nagy számok törvénye alapján minél nagyobb a húzássorozatok (kísérletek) száma, a relatív gyakoriságok annál jobban megközelítik az elméleti valószínűségeket.
(Pontosabban a relatív gyakoriság nagy valószínűséggel kis mértékben tér el az elméleti eloszlástól.)