11. évfolyam
Az érintő meredeksége és a derivált kapcsolata 3
Felhasználói leírás
Egy kör adott pontján áthaladó érintő meredekségének kiszámítása egyszerű feladat a kör egyenletének ismeretében. Felmerül a kérdés, hogyan adható meg egy függvény grafikonja esetében egy adott pontbeli érintő meredeksége?
Egy kör adott pontján áthaladó érintő meredekségének kiszámítása: a kör középpontjából az adott pontba mutató vektor az érintő normálvektora, mivel kör esetén az érintési pontba húzott sugár merőleges az érintőre. A normálvektor ismeretében a meredekség könnyen számítható.
Feladatok
- FELADAT
Az ábrán az f(x)=2x3-3x2; (x R) függvény grafikonja látható P futópontot állítsd (1;-1) az pontra.
Az ábra segítségével add meg az érintő meredekségét!
Bármely egyenes meredeksége meghatározható az egyenes két pontjának koordinátáiból.
Az egyszerűség kedvéért válasszunk rácspontokat a feladat megoldásához.
Segítségként a „P-beli érintő” funkció megjeleníti az érintőt.
A „Meredekség értéke” funkció bejelölt állapotában a grafikonon az aktuális ponthoz tartozó meredekség értéke pont formájában jelenik meg az ábrán. - FELADAT
Add meg az ábrázolt függvény grafikonjának 2-3 pontjához tartozó érintő meredekségét az előző módszerrel!Például a 0; 0,5; 1 abszcisszájú pontokban a meredekség rendre 0; -1,5; 0 - FELADAT
Rendezd táblázatba az előző két feladat eredményeit!
MINTA A TÁBLÁZATHOZ
x
f(x)=2x3-3x2
Meredekség - FELADAT Az „Első derivált” funkció megjeleníti a függvény első deriváltját. Egészítsd ki a táblázatod az első derivált függvény helyettesíti értékeivel!
A kitöltött táblázat alapján szerinted milyen kapcsolat lehet egy adott pontban a függvény első deriváltja és a függvény érintőjének meredeksége között?
x 0 1 f(x) 0 -1 meredekség értéke 0 0 első derivált helyettesítési értéke 0 0
Ha mégsem, javasoljuk a „Meredekség értéke” funkció használatát, mely bejelölt állapotában a grafikonon az aktuális ponthoz tartozó meredekség értéke megjelenik az ábrán.