11. évfolyam
Aszimmetrikus bolyongás 2
Szükséges előismeret
Binomiális eloszlás
Módszertani célkitűzés
Láttatni, hogy az aszimmetrikus bolyongás bár egy bizonyos egyenest sokszor metsz (körülötte bolyong), mégis akármilyen messzire eltávolodhat attól.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Közepes.
Felhasználói leírás
Egy bolha a koordináta-sík origójából indulva 500-szor ugrik, minden ugrásnál „lefelé” vagy „felfelé”. A „lefelé” ugrás az (1;-1) vektorral való elmozdulást jelenti, a „felfelé” ugrás pedig az (1;1) vektorral való elmozdulást. A „lefelé” ugrás valószínűsége 0,45.
Ábrázoljuk a bolha elhelyezkedését az ugrások számának függvényében!
Figyeld meg a bolha útját! Az gomb megnyomásával indítsd el újra a bolhát!
Kérdések, megjegyzések, feladatok
KAPCSOLÓDÓ ÉRDEKESSÉGEK
Ha minden rácspontra (egész koordinátájú pontokra) ráírnánk, hogy a bolha hányféleképpen tud ahhoz a ponthoz eljutni, akkor a 0 értékektől eltekintve éppen egy fektetett Pascal-háromszöget kapnánk.
- FELADAT
Merre „bolyong” a bolha? A vízszintes tengely (az x tengely) körül mozog?
Ezt a jelenséget Bolyongásnak nevezzük. Mivel a kétirányba különböző valószínűséggel ugrik a bolha, ezért aszimmetrikus bolyongásnak nevezzük.
Az alkalmazás segítségével legfeljebb 10 000 ugrásig követhető a bolha útja, de természetesen bármeddig (akár a végtelenségig) ugorhat.
A szimmetrikus bolyongással ellentétben az aszimmetrikus bolyongásnál nem a vízszintes tengely körül mozog a bolha. Ha valószínűséggel ugrik negatív irányba és (1-p) valószínűséggel pozitív irányba, akkor x számú ugrás után várhatóan (1-p)x-px=(1-2p)x (előjeles) távolságra lesz a vízszintes tengelytől, azaz a bolha az egyenletű egyenes körül bolyong. (Az egyenes meredeksége 1-2p és az origón halad át.)
(Vegyük észre, hogy a p=0,5 speciális eset éppen a szimmetrikusbolyogásnak felel meg.)
A (végtelen) aszimmetrikus bolyongás rendelkezik két fontos, érdekes tulajdonsággal:- A bolha az y=(1-2p)x egyenletű egyenestől akármennyire „eltávolodhat”. Pontosabban 1 valószínűséggel tetszőlegesen nagy távolságra juthat tőle. (Vigyázzunk! Ha a lehetséges kimenetelek száma nem véges, akkor az 1 valószínűségű esemény nem azonos a biztos eseménnyel.)
- Bár a bolha az 1) tulajdonság miatt tetszőlegesen messzire elbolyonghat, de 1 valószínűséggel „visszatér” az y=(1-2p)x egyenletű egyeneshez. (Ez természetesen nem azt jelenti, hogy biztosan visszatér.)
- FELADAT
Milyen távolságra jut el a 0,1 meredekségű egyenestől?
Pipáld be a „Metszéspontok mutatása” lehetőséget! Hányszor volt az y=0,1x egyenletű egyenestől 10 távolságra?
Az alkalmazás segítségével megvizsgálható, hogy a bolha „tetszőleges távolságra” eltávolodhat az y=(1-2p)x egyenletű egyenestől. (Nyilvánvalóan az ugrások száma korlátoz abban, hogy ezt ténylegesen lássuk, de sok ugrássorozat megvizsgálásával szemléltethető, hogy vannak olyan esetek, amikor „nagyon elugrál”.)
A Metszéspontok mutatásának bepipálásával minden ugrássorozat esetén látható, hogy hányszor és mely ugrásoknál tér el az y=(1-2p)x egyenletű egyenestől a megadott távolsággal. Pontosabban az látható, hogy mikor és hány alkalommal ugorta át az y=(1-2p)y egyenletű egyenestől adott távolságra lévő egyeneseket, hiszen ebben az esetben általában nem ugrik rá az egyenesekre. - FELADAT Állítsd át az ugrások számát (n)! Vizsgáld meg a bolha útját és a metszéspontok számát, ha nem 500-at, hanem többet ugrik a bolha!
Ha az ugrások számát növeljük, akkor az y=(1-2p)x egyenletű egyenestől vett eltérés nagysága és az adott távolságra lévő egyenessel vett metszéspontok száma is nagyobb értéket mutathat. - FELADAT
A Beállítás gomb megnyomása után beállíthatod, hogy a bolha egy ugrás alkalmával mekkora valószínűséggel (p) ugorjon negatív irányba, valamint az egyenletű egyenestől vett eltávolodást. A csúszka beállítása után nyomd meg a Beállít gombot és vizsgáld meg a bolha útját!