11. évfolyam
A hipotézis-vizsgálat során elkövethető hibák 1
Szükséges előismeret
Visszatevés nélküli mintavétel (hipergeometrikus eloszlás). Hipotézisvizsgálat.
Módszertani célkitűzés
A hipotézis-vizsgálat során elkövethető hibák (elsőfajú és másodfajú hibák) bemutatása.
Az alkalmazás nehézségi szintje, tanárként
Nehéz (érdemes előre megismerni a teljes anyagot).
Felhasználói leírás
Van két urna. Tudod, hogy az első urnában 50 golyó van, amelyek 20%-a (10 darab) piros; a második urnában 50 golyó van, amelyek 50%-a (25 darab) piros.
Az egyik urnából valaki egyszerre kihúz 20 golyót, majd megmondja, hogy hány piros van a kihúzottak között.
Az a feladatod, hogy a kapott információ alapján el tudd majd dönteni, hogy melyik urnából húzták a golyókat, az elsőből vagy a másodikból. Ehhez előzetes valószínűségi számításokat kell végezned.
Kérdések, megjegyzések, feladatok
- FELADAT
- Az első urnából 20 golyót kihúzva várhatóan hány pirosat húzunk?
- A második urnából 20 golyót kihúzva várhatóan hány pirosat húzunk?
- Ha csak annyit tudsz, hogy az egyszerre kihúzott 20 golyó között 5 piros van, akkor hogyan döntenél: az első vagy a második urnából húzták a golyókat?
Legyen a hipotézised az, hogy az első urnából húzták a 20 golyót!- 20*=4
- 20*-10
- A döntést a minta alapján kell meghoznunk.
Két egymást kizáró hipotézisünk lehet: az első urnából húzták a golyókat vagy a második urnából húzták a golyókat. Mivel a kihúzott golyó között piros van, ezért inkább azt gondoljuk (azt tartjuk hihetőbbnek), hogy a golyókat az első urnából húzták (természetesen ebben nem lehetünk biztosak).
A szignifikanciaszint az elsőfajú hiba elkövetésének valószínűségét mutatja.Vizsgáljuk meg azt az állítást (hipotézist), hogy a golyót az első urnából húzták!
Az alábbi eset fordulhat elő:- Az állítás igaz és a minta alapján igaznak fogadjuk el – ekkor helyes döntést hozunk.
- Az állítás igaz, de a minta alapján nem fogadjuk el – ekkor hibás döntést hozunk, amelyet elsőfajú hibának nevezünk. Jele:
- Az állítás hamis, de a minta alapján igaznak fogadjuk el - ekkor hibás döntést hozunk, amelyet másodfajú hibának nevezünk. Jele:
- Az állítás hamis és a minta alapján nem fogadjuk el – ekkor helyes döntést hozunk.
- FELADAT
A vízszintes tengelyen lévő fekete háromszög megfelelő beállítása segítségével válaszolj az alábbi kérdésekre!- A mintában legfeljebb hány piros golyó fordulhat elő, hogy (legfeljebb) 5%-os szignifikanciaszinten elfogadd a hipotézisedet?
- Valójában hány százalékos szignifikanciaszintet jelent az a)-ban megadott válaszod?
- FELADAT
Mekkora valószínűséggel követsz el elsőfajú hibát, ha a hipotézisedet akkor fogadod el, ha a mintában legfeljebb 6 piros golyó van?
Elsőfajú hibát akkor követünk el, ha a hipotézisünket elvetjük, pedig az valójában igaz. A minta alapján akkor utasítjuk el a hipotézisünket, ha a mintában -nál több piros golyó van. Ha a hipotézisünk (mégis) igaz (vagyis az első urnából húzzák a golyókat), akkor 0,0365 a valószínűsége annak az eseménynek, hogy a mintában -nál több piros golyó lesz.
Tehát az elsőfajú hiba valószínűsége 0,0365 (3,65%). - FELADAT
Mekkora valószínűséggel követsz el másodfajú hibát, ha a hipotézisedet akkor fogadod el, ha a mintában legfeljebb 6 piros golyó van?
Másodfajú hibát akkor követünk el, ha a hipotézisünket elfogadjuk, pedig az valójában nem igaz. Ha a hipotézisünk hamis (a második urnából húzzák a golyókat), akkor 0,021 a valószínűsége annak az eseménynek, hogy a mintában legfeljebb 6 piros golyó lesz (és emiatt mi azt mondjuk, hogy az első urnából húzták a golyókat).
Tehát a másodfajúhiba valószínűsége 0,021 (2,1). - FELADAT
Hogyan változnak a 2., 3., 4. kérdésre adott válaszaid, ha tudod, hogy mindkét urnában 100 golyó van, és az elsőben közülük 20%, a másodikban pedig 50% piros?
- Ha a kihúzott 20 golyó közül legfeljebb 7 piros van, akkor a hipotézis (legfeljebb) 5-os szignifikancia szinten elfogadható.
- A szignifikanciaszint valójában 1.81-os.
- Elsőfajú hibát 0,0181 (1.81) valószínűséggel követünk el.
- Másodfajú hibát 0,1054 (10,54) valószínűséggel követünk el.
- FELADAT
Hogyan változnak az 5. kérdésre adott válaszok, ha 30 elemű a minta? - FELADAT
Kísérletezz! Változtasd az urnákban lévő golyók számát és a minta elemszámát! Figyeld meg hogyan alakul az elsőfajú és a másodfajú hiba nagysága az egyes esetekben! Adj magyarázatot!